Wiosna na ulicy Czereśniowej – Rotraut Susanne Berner

Z okazji pierwszego dnia wiosny, dzisiaj będzie o wiosennej lekturze dla najmłodszych. Książka obrazkowa z serii Ulica Czereśniowa podbiła już serca polskich maluchów. Jeśli jednak, jeszcze jej nie znacie, to zapraszam do przeczytania wpisu.Wiosna na ulicy Czereśniowej to książka obrazkowa przybliżająca tą piękną porę roku, kiedy wszystko budzi się do życia po długim śnie zimowym. Na drzewach pokazują się pączki listków, zaczynają pojawiać się pierwsze kwiaty. Z każdą stroną wiosna jest coraz pełniejsza i bujna.


Na początku mamy przedstawiony duży dom stojący przy ulicy. Maluch może obserwować, co robią jego mieszkańcy i jak wygląda okolica. To, co rzuca się od razu w oczy, to wielkie porządki, kwitnące drzewa oraz kwitki w ogródku. Dziecko może sobie wybrać dowolną postać i śledzić jej zachowanie na dalszych stronach książkach. Może jednocześnie szukać wraz z rodzicem pierwszych objawów wiosny.

Tak naprawdę mamy przekrój różnych miejsc – jest dom, jest farma i przedmieście, dworzec kolejowy, park, centrum handlowe czy rynek w miasteczku, gdzie mieści się ulica Czereśniowa. Na każdym z nich można znaleźć czasami trochę inne, specyficzne dla danej okolicy symptomy nadchodzącej wiosny.


Widać również, bo jest to ukazane konsekwentnie na każdej stronie, że wiosną obchodzone jest Święto Wielkanocne. Ulice, domy, sklepy przystrojone są kolorowymi jajkami, kurami, kaczuszkami czy zającami. Można się z dzieckiem pobawić w liczenie ozdób na kartach książki.


Wiosnę na ulicy Czereśniowej można czytać i przeglądać na wiele sposobów. Początkowo można maluchowi zasugerować pewną drogę „czytania”, jednak z czasem okaże się, że dzieci są bardzo kreatywne i to one będą wam opowiadać, co się dzieje wiosną i być może zwrócą uwagę na szczegóły, której do tej pory wam nie wpadły w oko.Doskonała lektura dla dziecka w wieku już od 1,5 roku. Pozwala rozwijać wyobraźnię, spostrzegawczość. Może wspomagać w nauce liczenia, rozpoznawania kolorów, zwierząt itp. Na pewno zapewni wspólną zabawę na długi czas. 

Wpis bierze udział w wyzwaniu: Dziecinne.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie