Rozgrywka - Bartek Marcinkowski

Powieść polityczna raczej kojarzy mi się z trudną i nudną lekturą. Może wyjątkiem jest cykl Mario Vargasa Llosy, ale chociaż bardzo dobry, to do najłatwiejszych nie należy. Tymczasem Rozgrywka Bartka Marcinkowskiego sprawiła, że powinnam zweryfikować podejście do tego typu literatury.

powieść z czasów prl czasy komunistyczne rozgrywka bartek marcinkowski novae res


Polska Rzeczpospolita Ludowa. Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak wspólnie zarządzają krajem i planują kolejne posunięcia. Sytuacja polityczna w ZSRR i zachowanie Michaiła Gorbaczowa wskazują, że zbliża się koniec ustroju komunistycznego, a wielki moloch stoi na glinianych nogach. Panowie postanawiają rozegrać partię po swojemu.

Bartek Marcinkowski wykorzystał prawdziwe wydarzenia historyczne do zbudowania interesującej i wciągającej fabuły. Oparta na domysłach opinii publicznej, nigdy tak naprawdę niewyjaśnionych do końca okoliczności, pobudza wyobraźnię czytelnika. Sprawia, że zadaje sobie pytanie: Czy tak mogło być? 

Całość opatrzona jest żywymi dialogami, które tym bardziej wciągają w świat komunistycznych zależności w Polsce, wywiadu i sąsiedzkich donosów. Postaci to ludzie zwykli, którzy musieli sobie radzić w ówczesnych realiach, zarówno pracując w opozycji, jak i w służbach bezpieczeństwa. Okazuje się jednak, że coś ich łączy.

Wojciech Jaruzelski został przedstawiony jako trochę naiwny polityk, ale doskonały wojskowy. Spotkania z nim na kartkach Rozgrywki często wzbudzały uśmiech na mojej twarzy. Tymczasem jego przyjaciel Czesław Kiszczak to typowy strateg, mózg planowanych operacji. Razem tworzą zespół idealny. 

Książka, pomimo że należy do powieści politycznej, czyta się lekko i szybko. Styl autora pozwala na skupienie się na rozgrywających się wydarzeniach.  Fabuła wciąga. Poza tym Bartek Marcinkowski bardzo sprawnie porusza się po realiach komunistycznej Polski. Oddaje jej szarość, absurdy i obnaża ludzką naturę. Całość jednak mimo wszystko utrzymana jest w stosunkowo lekkim tonie, co sprawia, że jest lekturą skierowaną do szerszego grona odbiorców. Nie tylko do tych, którzy sięgają po powieść polityczną, ale również tych, których interesuje dobra intryga, tło historyczne, czy odprężająca lektura na kilka wieczorów. 

Rozgrywka Bartka Marcinkowskiego pozytywnie mnie zaskoczyła, odkryła nowy obszar literatury, po który chętniej będę sięgać. 


Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie