Jego własne dzieciństwo zostało zbudowane na kłamstwie (Raki pustelniki – Anne B. Ragde)

Opowieść rodu Neshov niewątpliwie wciąga w swój świat pełen tajemnic, surowego życia i trudnych relacji. Pierwszy tom Ziemia kłamstw zakończył się w taki sposób, że zmusił mnie do jak najszybszego sięgnięcia po kolejną część, czyli Raki pustelniki.


Po śmierci seniorki rodu Neshov, jej pogrzebie, na którym niespodziewanie zjawiła się cała rodzina w liczbie: trzech synów i wnuczka, wydaje się, że każdy wrócił do swojego życia. Jednak to spotkanie spowodowało głębsze i poważniejsze konsekwencje niż bohaterowie się spodziewali. Czy pokonają nowe trudności?  

Świat

Po raz kolejny to, co rzuca się w oczy, to umiejętność Anne B. Ragde do kreowania świata, który jest bardzo realny i surowy. Owszem mamy tutaj opisy szczęśliwych momentów, ale jak w życiu, nie są one jednoznaczne. Często mimo wszystko bohaterowie mają wątpliwości, sprzeczne odczucia. A postaci są barwne i każda przyciąga uwagę czytelnika.

Bohaterowie

Erlend jest homoseksualistą mieszkającym w Kopenhadze. Jest w stałym związku, ale nie jest wolny od dylematów dotyczących przyszłości. Jako że buduje witryny sklepowe dla wielkich marek, jest szczególnie wrażliwy na zachowania innych ludzi. Zauważa on pewien mechanizm, który jest wykorzystywany w sprzedaży od wieków:
To czysta psychologia, dać im możliwość osiągnięcia czegoś niemożliwego, i natychmiast rzucą się na to zachłannie.
Tor, najstarszy z rodzeństwa musi sobie poradzić sam na gospodarstwie. Jest zagubiony, przepełniony kłębiącymi się w nim sprzecznymi uczuciami. Wydaje mi się, że to najbardziej samotna postać w tej powieści, chociaż i Margido jest typem samotnika.  To jednak właśnie Tor, jako najbardziej podporządkowany swojej matce, odczuwa jej brak na każdym kroku. Jednocześnie próbuje poradzić sobie w relacjach z córką, z którą wreszcie może się jawnie spotykać.

A tymczasem Torrun podchodzi z ogromnym dystansem do swojego ojca i jego rodziny. Pragnie skupić się na budowaniu własnego szczęścia i wygląda na to, że jest na dobrej drodze. Jest osobą, która doskonale radzi sobie ze zwierzętami i ma do nich świetne podejście. Zresztą zajmuje się na co dzień pracą z psami. Autorka przemyca w książce wiele interesujących teorii dotyczących zachowania psów oraz ich relacji z właścicielami. Nie posiadam zwierząt, ale ten wątek czytałam z ogromną ciekawością.

W skrócie


Raki pustelniki coraz głębiej wprowadzają nas w życie przedstawicieli rodziny Neshov. I zapewniam was, że nie jest to łatwa egzystencja. Każdy z bohaterów ma problemy, które w pewnym stopniu odzwierciedlają surowy klimat Norwegii. Obnażają trudności związane z życiem na wsi i mentalnością współczesnego rolnika skandynawskiego. A przy okazji Anna B. Ragde wplata tajemnice rodzinne, które po ujawnieniu potrafią zburzyć nawet stoicki spokój. Przyjemnością jest czytanie tej norweskiej sagi rodzinnej, a przede mną kolejny tom Na pastwiska zielone. 

Wydawnictwo Smak Słowa

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie