3 książki adaptacyjne dla przedszkolaka

Już za chwilę wrzesień i nowy rok szkolny. Sporo maluchów zaraz rozpocznie swoją przygodę z przedszkolem. Jak pomóc dziecku w adaptacji, jak przygotować na ten pierwszy dzień? Oprócz niezwykle ważnego wsparcia rodziców, bliskich oraz nauczycieli w tych pierwszych dniach, ja podrzucam wam kilka książeczek. Pomogą one zrozumieć to, co dzieje się wokół i jak funkcjonuje nowy świat.Strach przed nieznanym


Tupcio Chrupcio. Przedszkolak na medal. Eliza Piotrowska Wydawnictwo Wilga. Dziecko, podobnie jak dorosły, odczuwa lęk przed nieznanym. Nic dziwnego, że może się lekko niepokoić swoim pierwszym dniem w przedszkolu. Szczególnie jeśli to jego pierwsza tego typu placówka i wcześniej nie chodził do żłobka lub klubu maluszka. 

Zbliża się pierwszy dzień Tupcia Chrupcia w przedszkolu, ale on bardzo nie chce tam iść. Woli zostać z mamą w domu. Ta ulega namowom synka i zostają razem. Jednak mała myszka się nudzi, ponieważ mama ma wiele zajęć i nie może cały czas się z nim bawić, więc kiedy na spacerze przechodzą obok placówki, Tupcio zagląda przez okno i widzi doskonale bawiących się przyjaciół. 

Książeczka pokazuje maluchowi dwa światy: ten w domu i ten w przedszkolu. Tupcio Chrupcio jest bohaterem, ktory jawnie demonstruje swoją niechęć do opuszczenia domu (wiele mam odnajdzie w nim cechy swoich dzieci). Jednak, kiedy widzi, jak jego przyjaciele czują się świetnie w przedszkolu, postanawia do nich dołączyć. Bardzo cenię sobie bajki o tej myszce, ponieważ każdy odcinek, jak i każda książka z jego przygodami, to lekcja nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica. Wskazuje bowiem skuteczny kierunek rozmów z dzieckiem i radzeniem sobie w trudnych sytuacjach.

Dla dzieci od 2 lat.

Co będziemy robić w przedszkolu?


Rok w przedszkolu Przemysła Liput Wydawnictwo Nasz Księgarnia. Ta książka z rewelacyjnego cyklu (Rok w lesie, Rok w mieście, Rok na wsi) pokazuje wybrane aktywności przedszkolne na przestrzeni całego roku. Każde rozłożone obok siebie dwie strony to obraz zajęć przedszkolnych umiejscowiony w danym miesiącu. Możemy wraz z dzieckiem przyglądać się, rozmawiać i omawiać poszczególne sytuacje charakterystyczne do pory roku.

Książka rozpoczyna się od września, bo przecież to właśnie w tym miesiącu, najwięcej dzieci idzie do placówki przedszkolnej. Mamy tutaj elementy jesienne na tablicy, możemy śledzić bohaterów w akcji, wyszukiwać konkretne postaci i omawiać z dzieckiem, co robi, jak się zachowuje. Zawiera wiele szczegółów, a ich omawianie zajmie sporo czasu i przybliży maluchowi cykl przedszkolny.

Książka od 3 lat.

Jak znaleźć przyjaciela w przedszkolu i poradzić sobie z gorszym dniem?


Basia i przedszkole Zofia Stanecka Wydawnictwo Egmont. Basia to niesforna i charakterna dziewczynka, która zawsze ma swoje zdanie na niemal każdy temat. Tym razem przeżywa gorszy dzień w przedszkolu - bez przyjaciółki. Do tego na dworze jest brzydka pogoda, więc nie ma szans na wyjście na podwórko. 

Każde dziecko miewa słabszy dzień w przedszkolu, kiedy nie ma kompletnie ochoty wyjść z domu, chociaż wcześniej chodziło bez zarzutu. Powodem może być brak słońca, kiepska noc lub kłótnia z najlepszym kolegą/koleżanką. Książeczka ułatwia i wskazuje dziecku, jak można zmienić nastawienie, jakie możliwości daje przedszkole i grupa dzieci oraz jak znaleźć nowego przyjaciela. 

Dla dzieci od 3 lat.


Mam nadzieję, że to zestawienie książki i ich lektura ułatwi wam przejście przez okres adaptacyjny w przedszkolu oraz pozwoli oswoić dziecko z nowym sytuacjami. 

Czy znacie inne książki o przedszkolu? Jakie? Co polecicie?

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie