Kobieta w literaturze, czyli książki o kobietach #3

Dzień Kobiet to doskonały pretekst do szybkiego przeglądu literatury, w której pojawia postać kobieca. Co roku obiecuje sobie, że taki post będzię powstal regularnie, ale życie miewa swoje własne plany. W 2023 przygotowałam dla Was zestawienie kilkunastu książek, w których główną rolę odgrywają kobiety - bardzo różne, pełne namiętności, charakteru, które mają swoje marzenia. Poniżej więcej szczegółów.


Wyjątkowe kobiety

Frida Kahlo i kolory życia Caroline Bernand


Historia Fridy Kahlo rozpoczyna się we wrześniu 1925 roku w Meksyku od jej wypadku, który zaważył na kondycji kobiety zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Kiedy nikt nie dawał jej szans na przeżycie, a potem powrót do w miarę normalnego funkcjonowania, Frida na przekór wszystkim dochodzi do siebie, ale miesiące spędzone w pozycji leżącej w gipsie od stóp do głów przy jej ruchliwej naturze wyzwalają pokłady kreatywności i dziewczyna zaczyna malować…

Nawet jeśli nie wiecie kim jest Frida Kahlo, to po przeczytaniu książki Caroline Bernard Frida Kahlo i kolory życia będziecie chcieli dowiedzieć się o niej więcej. W końcu jest to opowieść a nie biografia. Jeśli znacie tę niesamowitą kobietę to dla was również lektura będzie interesująca i wciągająca. To jedna z najbardziej energetycznych powieści, jakie przeczytałam.

Pełna recenzja: Malarstwo było jej skrzydłami, jej tańcem, jej życiem!


Madame Piaf i pieśń o miłości Michelle Marly


Powieść inspirowana listami, zapiskami, artykułami dziennikarskim i wszelkimi dostępnym materiałami na temat życia Edith Piaf, a jednak wciąga w pełną namiętności muzyczną przygodę. Powieść obrazuje jedynie określony okres (1944 do 1947, kiedy Edith Piaf poznaje młodego piosenkarz Yves’a Montanda), ale na pewno jest to odpowiednia zachęta, aby zgłębić życiorys tej wielkiej gwiazdy.

Ukazuje powiązanie muzyki z miłością w życiu tej niezwykłej kobiety. Nie poptrafiła nie kochać, a jednocześnie jej sabotowała każdy swój związek. Mężczyźni w jej życiu kochali ją, opiekowali się nią, pisali dla niej teksty, byli od niej uzależnieni i inspirowali. Piękna muzyczna powieść inspirowana życiem wielkiej gwiazdy. 

Całą recenzję znajdziecie we wpisie Madame Piaf i pieśń o miłości.


Słowik Kristin Hannah

Opowieść o dwóch siostrach mieszkających we Francji. Po śmierci matki, ojciec oddaje Vianne i Isabell na wychowanie do pewnej oschłej kobiety. Lata w samotności ukształtowały tak bardzo odmiennie obie siotry. Starsza Vianne bardzo szybko wyszła za mąż, skupiając się na obowiązkach żony i pani domu. Obowiązkowa, powściągliwa.  Młodsza Isabell - buntowniczka, aktywna, wyrzucana z każdej kolejnej szkoły z internatem. II wojna światowa oraz okupacja niemiecka wpływają na życie obu wymuszając na nich decyzje, które ukształtuje je obie. 

Słowik to pięknie napisana opowieść o kobiecej twarzy wojny, o poświęceniach, miłości, relajach rodzinnych, tęsknocie i ogromnej samotności. O tym, jak postrzegana była rola kobiety podczas wojennych działań. 


Gdzie śpiewają raki Delia Owens

Na mokradłach u wybrzeży Karoliny Północnej żyje Dziewczyna z Bagien. Porzucona w dzieciństwie najpierw przez matkę, następnie przez rodzeństwo, a wreszcie ojca Kya wychowuje się żyjąc w zgodzie z przyrodą. Do pobliskiego miasteczka Barkley Cove płynie jedynie wtedy, kiedy jest zmuszona zakupić niezbędne do życia przedmioty. Podczas tych nielicznych wypraw poznaje dwóch przystojnych i zupełnie różnych chłopców, którzy wprowadzają ją w zupełnie inny świat. Kiedy w 1969 roku na mokradłach zostaje odnalezione ciało jednego z nich, podejrzenia padają na Kyę. 

To przepiękna i poruszająca historia dziewczyny, która zostaje porzucana przez kolejne bliskie osoby. Nieufna, dzika, niemal nieuchwytna i piękna przyciąga i fascynuje mieszkańców pobliskiego miasteczka. Opowieść o tęsknocie, ciekawości świata, pragnieniu miłości i marzeniach. Piękne opisy przyrody spowalniają akcje, ale jednocześnie pozwalają na zastanowienie się nad tym, jak ludzie traktują innych, jak potrafią wykorzystywać naiwność, a z drugiej strony jak bardzo boją się osądzania. Społeczne tło naszkicowane przez autorkę to kolejna mocna strona powieści. 


W poszukiwaniu siebie 

Warkocz spleciony z kwiatów Agnieszka Krawczyk

To pierwszy tom trylogii Leśne Ustronie. Zośka Wichocka przyjeżdża do maleńkiej miejscowości w górach - Nieznajomki, aby odzyskać równowagę po wypadku, w którym część jej twarzy pokrywaja blizny. Ucieczka od ludzi, tłoku ma przynieść wyciszenie. Okazuje sie jednak, że nie tylko przyroda potrzebna jest do rekonwalescencji Zośki. Ludzie, których poznaje zaskakują ją swoim podejściem do życia oraz wpływie, jaki wywierają na jej sposób myślenia i podejścia do siebie.

Piękna opowieść o poszukiwaniu samej siebie, o powolnym odkrywaniu samej siebie, o kontakcie z przyrodą, o spoglądaniu na innych ludzi po raz drugi. O zwolnieniu tempa, o tej wielkiej potrzebie, z której często nie zdajemy sobie sprawy biegnąc i pędząc za takimi rzeczami, jak praca, pieniądze, podziw innych, zapominając w tym wszystkim o sobie. 


Izrael bez cenzury Ester Fuerster-AshkenaziIzrael bez cenzury Esther Fuerster-Ashkenazi to zabawna, mądra oraz poszerzająca horyzonty i spojrzenie na Izrael jako państwo i jako naród lektura. Autorka w pierwszej osobie opowiada o swoich przeżyciach, doświadczeniach, przemyśleniach i spostrzeżeniach wynikających z jej pobytu w Izraelu. Dotyczą one każdej sfery życia – od tej codziennej, jak sposoby na robienie zakupów, poprzez remonty w domu, studiowanie, imprezowanie, randkowanie po kwestie różnic społecznych, kulturowych pomiędzy samymi Żydami jak i samymi Arabami, którzy mieszkają na terenie Izraela.

Korzystając z podziału na dwanaście miesięcy – odpowiadającym dwunastu rozdziałom – Esther wprowadza informacje o tradycjach i kulturze żydowskiej, sprawiając, że lektura staje pełniejsza i powinna zainteresować zarówno osobę, która chciałaby dopiero odkryć Izrael, jak i taką, która interesuje się tematyką od dawna.

Całą recenzję znajdziecie we wpisie: Moja osobista świetność mija co tydzień w piątek, kiedy widzę, że mąż obija się w domu zamiast pomóc w przygotowaniach do Szabatu


Lodowa księżniczka J'Neil CiesielskiTo piękna opowieści o życiu w strachu oraz próbie przystosowania się do życia, tka całkowicie odmiennego od tego, które miało się dotychczas. Autorka w przejmujący, ale nie łzawy sposób przedstawiła życie arystokracji rosyjskiej, która pozbawiona wszystkiego próbuje utrzymać za wszelką cenę poziom zycia, do którego była przyzwyczajona. Jak mocno zakorzenione zostaje wychowanie, jak bardzo „upośledzone” zostają arystokrotkami, które zostają wychowane do bycia ozdobą. Jak wiele kosztuje je nauka najzwyklejszych czynności (np. zaparzenie kawy), jak wiele upokorzeń są w stanie znieść dla utrzymania pozorów.

Lodowa księżniczka to też opowieść o odwadze, uporze, determinacji i ogromnej miłości do bliskich oraz budowaniu zaufania.


Skomplikowane relacje 

Odgłosy ciszy Wioletta Leśkow-CyrulikOdgłosy ciszy Wioletty Leśkow-Cyrulik to powieść o relacjach międzyludzkich, o całym wachlarzu emocji, które towarzyszą każdej relacji – poczynając od tej przypadkowej, poprzez zwykła aż do tej nacechowanej patologicznym elementami i opierającymi się na traumie. Nieważne jaka, każda niesie w sobie ładunek emocji w każdym kolorze, które się mieszają, wykluczają, a jednak istnieją obok siebie. 

Piękna i trudna książka osadzona w surowym krajobrazie Islandii.

Całą recenzję znajdziecie we wpisie: Matki potafią zawładnąć życiem dziecibez względu na szerokość geograficzną


Serce na zakręcie K.A. FigaroSerce na zakręcie K.A.Figaro to bardzo dobra kontynuacja Serca na walizkach – powieści erotycznej o kobiecie, która walczy ze swoimi kompleksami (jak większość kobiet w Polsce). Bardzo dobrze zbudowane sceny erotyczne oraz opisy sprawiają, że napięcie seksualne aż czuje się w powietrzu. Jest interesująco, pociągająco i sama fabuła rozwija się coraz bardziej intrygująco.

Zapewne dla niejednej osoby bardzo zaskakujący wątek, na który chciałabym zwrócić uwagę w powieści erotycznej, czyli relacje rodzic-dorosłe dziecko. Dotyczy to zarówno relacji Małgorzaty z jej rodzicami, jak również Michała i jego rodziców. Moim zdaniem, to bardzo interesujący element fabuły, który dużo mówi o schematach panujących w polskiej społeczności i przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jednocześnie ukazuje, jak bardzo relacje z rodzicami determinują dorosłe zachowanie ich dzieci.

Całą recenzję znajdziecie we wpisie: Jadł mnie, skubiąc delikatnie moje ciało. Topiłam się pod wpływem jego pieszczot.

Więcej inspiracji znajdziecie we wpisach:

Kobieta w literaturze #1

Kobieta w literaturze #2

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie