Kobieta w literaturze czyli 9 książek na Dzień Kobiet

W związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet postanowiłam zebrać w jednym miejscu kilka książek, które opowiadają o płci pięknej. Wszystkie wybrane przeze mnie książki są wyjątkowe, bo skupiają swoją uwagę na sytuacji kobiet w rodzinie, społeczeństwie, w Polsce, w Europie, na świecie. Jestem pewna, że niejedna kobieta chciałaby znaleźć je w swojej domowej biblioteczce.

Europa


Czy wystarczy być piękną, samotną dziewczyną mieszkającą w górach, aby stać się obiektem pożądania mężczyzn? Nuca zostaje sama po śmierci ojca i musi radzić sobie sama. Co nie jest łatwe w Siedmiogrodzie wśród twardych ludzi gór oraz niechętnych kobiet. Autor maluje słowem magiczne krajobrazy, a swój warsztat pisarski wykorzystuje, aby nakreślić ukazać zamknięte społeczeństwo i trud życia w górskiej krainie. 

przemocy domowej mówi się coraz częściej, a jednak nadal często odwracamy oczy od tego, co być może dzieje się za ścianą u sąsiada lub w rodzinie. Czasami po prostu nie chcemy zauważyć oczywistych symptomów, że u kogoś, kogo znamy dzieje się coś złego. Wolimy udawać, tak jak to robią ci, którzy są krzywdzeni. O tym między innymi w książce Pozorność Natalii Nowak-Lewandowskiej.Historia Adeli Magdalena Knedler
Adela ma za sobą życie z ciężko chorym mężem. Po jego śmierci próbuje zacząć od nowa, ale męczą ją wyrzuty sumienia. Jak sobie z nimi poradzić? Czy kobieta słusznie się martwi? Jak tak naprawdę wygląda życie, które poświęca się innemu człowiekowi. Książka o ogromnym zaangażowaniu, niemal uzależnieniu od drugiej osoby. 


Pewnego dnia okazuje się, że życie Heleny powstało na kłamstwach. Jej wnuczka postanawia zbadać przeszłość i dojść do tego, kim naprawdę była jej babcia. Dlaczego nie mówiła prawdy? Jak żyła ta kobieta w okresie wojennym?

Niełatwy los trzech kobiet, które łączy jeden dom stojący we wsi na Żuławach. Magia miejsca, opowieści ludowe i życiowe trudy tworzą niezwykły obraz kobiecej postawy życiowej. Azja
To książka o pozycji kobiety we współczesnym Afganistanie. O ścieraniu się tradycji, religii i historii ze świadomością praw człowieka i zachodnich standardów prawniczych. Niezwykła, przejmująca, prawdziwa. 


Afryka
To historia dziewczynki, która wraz z matką uciekły z ogarniętego wojną domową Konga. Trafiły do wielkiego miasta w Kenii i... Okazuje się, że życie uchodźcy nie jest kolorowe i często trafia na ulicę.


Ameryka


To książka napisana dla kobiet o kobietach, która zmusza do zastanowienia, bo chociaż w Stanach Zjednoczonych nie budują już osobnych toalet dla czarnoskórych, to jednak roblem rasizmu na świecie nadal jest bardzo aktualny.
Wątek równości kobiet oraz walki z niewolnictwem to dwa kluczowe tematy, wokół których autorka buduje fabułę. Dobrze napisana, przyjemnie się czyta, a przy okazji poruszone niezwykle ważne kwestie. Dziewięć fantastycznych książek, które być może nie są zwykłymi romansami, po które stereotypowo najczęściej sięga kobieta. Jestem pewna, że wiele kobiet chce dowiedzieć się czegoś o innych kobietach, być może w innych kulturach. Dojrzeć pewne podobieństwa, uwypuklić róźnice. Te książki zapewnią nie tylko przyjemną lekturę, ale do tego w pewnym sensie poruszającą. 

Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o każdej z nich, wystarczy, że klikniecie w jej tytuł. 

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie