Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League.

Od kilku sezonów obserwuję Premier League, czyli extra klasę piłki nożnej w Anglii, dlatego Futbol obnażony wydał mi się interesująca pozycją. Napisany przez anonimowego piłkarza. Musiał pozostać anonimowy. Aby móc zdradzić Ci wszystko - te słowa zapowiadają ekscytującą lekturę.Ryk tłumu w tunelu na Anfield... niepowtarzalne uczucie, gdy uderzona przez ciebie piłka wpada do bramki Manchesteru United... John Terry uderzający cię łokciem w twarz... przegrana licytacja z graczami Barcelony o dziewczynę na jedną noc.. Moim zdaniem ten cytat z okładki książki zawiera w sobie wszystkie najbardziej ekscytujące informacje. Moje rozczarowanie w tej kwestii wynika chyba z tego względu, że Futbol obnażony reklamowany był jako pozycja, w której czytelnik znajdzie najbardziej skrywane sytuacje z szatni, boiska, z życia piłkarskiego Premier League. Spodziewałam się dawki plotek (potwierdzonych właśnie w tej książce), gorących nowinek, od których zapieką uszy.

Czytałam jednak niezrażona do samego końca. W ten sposób po pierwszym rozczarowaniu, okazało się, że to pokaźne źródło informacji o tym, jak przebiegają transfery, na czym polega współpraca z agentem, jakie pieniądze i za co zarabiają piłkarze w angielskiej lidze. Dla mnie jako osoby początkującej w świecie futbolu, stało się to interesującą lekturą.

Futbol obnażony zwraca też uwagę na to, że piłkarze często nie radzą sobie z presją otoczenia, oczekiwaniami kibiców i własnymi, co do gry w danej drużynie. Imprezują, szastają pieniędzmi (w końcu przecież je mają), a prawdziwe i pełne życie ucieka im gdzieś obok. Do tego należy dodać, że przeważnie są to młodzi jeszcze chłopcy. Któregoś dnia budzą się rano i uświadamiają sobie, że wokół nich jest pusto, nie ma żadnych istotnych ludzi czy rzeczy. A wtedy już niedaleko do prób samobójczych, alkoholizmu czy uzależnienia od hazardu.

Wiele uwagi zostaje też poświęcone rasizmowi. Wydawałoby się, że w XXI wieku ten temat powinien być w fazie zanikania, ale niestety między innymi w świecie piłkarskim wciąż stanowi pewien problem. Wyjątkowo zaciekle walczą z nim na boiskach angielskich. Ci, którzy dopuszczają się rasistowskich zachowań są surowo karani. Przykładem może być Louis Suarez czy John Terry (chociaż, co do tego ostatniego są jakieś dziwne taryfy ulgowe).

Futbol obnażony to solidny podręcznik dla osoby, która jest ciekawa, jak wygląda zaplecze życia piłkarza w Premier League. Jednak niech się nie spodziewa pikantnych szczegółów (no dobra, kilka się tu znajdzie). Pod tym względem do końca czułam rozczarowanie, ale tak to już jest, jak człowiek się na coś nastawi. Podoba mi się, że autor dotknął problemu depresji i rasizmu. Dwa bardzo ważne tematy, często niedostrzegane lub pomijane, bo przecież sława, pieniądze są we współczesnym świecie często najważniejsze.

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie