Między tęsknotą lata, a chłodem zimy Leif GW Persson

Między tęsknotą lata, a chłodem zimy to pierwszy tom trylogii policyjnej.  Jednym z głównych bohaterów jest Lars Martin Johanson, którego miałam już okazję poznać  w Umierającym detektywie. Tym razem tego zdolnego policjanta spotykam dwadzieścia pięć lat wcześniej. Przypadkowo zostaje on bowiem wmieszany w śledztwo dotyczące amerykańskiego dziennikarza Krassnera.


Wszystkie dowody wskazują, że Amerykanin sam z nieznanego powodu wyskoczył przez okno akademika w Sztokholmie. Mieszkał tam przez jakiś czas, zbierając materiały do nowej książki. Kiedy dochodzi do wypadku zgłoszenie przyjmują Evert Backstrom i Goran Wiijnbladh, co nie wróży niczego dobrego. W międzyczasie sprawą zaczyna interesować się również przyjaciel Johansona Bo Jarnebring. W ten sposób Lars dowiaduje się o samobójstwie i o związanych z nim szczegółach.

Niedługo potem wyjeżdża służbowo do Stanów Zjednoczonych i postawia zebrać trochę materiałów na temat Krassnera w miejscu, gdzie ten mieszkał. Równolegle śledztwo jest obserwowane przez Wewnętrzne Służby Bezpieczeństwa Szwecji.

Chociaż z sympatią czytałam o poczynaniach genialnego Larsa, to jednak moim zdaniem akcja się trochę ciągnęła. Z tego powodu zastanawiałam się, w jaki sposób Leif GW Persson skonstruował całą trylogię. Jeśli  wszystko ma się łączyć w całość, to pierwszy tom można potraktować jako długie rozwinięcie i wstęp do tego, co wydarzy się potem.  I mam nadzieję, że tak właśnie jest. 

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie