W innym czasie, w innym życiu Leif GW Persson

W innym czasie, w innym życiu to drugi tom trylogii policyjnej Leifa GW Perssona.  Książka rozpoczyna się od ataku na niemiecką ambasadę w Sztokholmie w 1975 roku. Następnie przeskakujemy do 1989 roku do morderstwa – tajemniczego zasztyletowania obywatela szwedzkiego w jego własnym domu.

Wydawnictwo Czarna Owca
Sprawę dostaje Evert Backstrom, więc możemy przewidzieć, jaki będzie efekt. Do pomocy wprawdzie ma Bo Jarnebringa i młodziutką, ale zdolną Annę Holt, jednak Backstrom skutecznie pacyfikuje inne teorie niż jego własne. W ten sposób dopiero dziesięć lat później za rozwikłanie zagadki zabiera się Lars Johansson i niemal od razu pojawiają się nowe okoliczności.
Znany nam z poprzedniej części policjant zostaje właśnie szefem Biura Bezpieczeństwa. Jego poprzednik Erik Berg po wielu latach pracy odchodzi z powodu postępującej choroby nowotworowej. Lars Johansson z zapałem bierze się do roboty i kompletuje swój nowy zespół. Trafia do niego między innymi Anna Holt, Wiklander czy Lisa Mattei. Niestety, najbliższy przyjaciel Bo Jarnebring odmawia pracy w szwedzkich służbach bezpieczeństwa.

Podczas wznowionego śledztwa grupa odnajduje nowe tropy i powiązania z politycznymi ugrupowaniami, tajnymi służbami rosyjskim i CIA.  Odmiennie do pierwszej części, akcja toczy się dość żwawo, wciąga. Sposób oraz metoda pracy i myślenia Larsa Johanssona intryguje, nie bez powodu jest uznawany za policjanta, „który widzi przez ściany”.

Leif GW Persson w książce W innym czasie, w innym życiu jeszcze bardziej odkrył mechanizmy pracy policji i służb bezpieczeństwa w Szwecji. Ukazuje uprzedzenia, którymi kierują się policjanci podczas prowadzenia śledztw. Często pomijając i specjalnie zaniedbując ważne wskazówki. Drugi tom trylogii czyta się zdecydowanie lepiej, szybciej i płynniej. 

Wpis bierze udział w wyzwaniu: Bibliotecznym i Historia z trupem.

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie