Strange case of Dr Jekyll and Mr Hyde – Robert Louis Stevenson (ze słownikiem)

Rok 2017 rozpoczęłam od książki po angielsku Roberta Louisa Stevensona. Wstyd się przyznać, ale Dr Jekyll i Mr Hyde do tej pory byli mi znani ze słyszenia. W końcu to klasyka gatunku i motyw, do którego wielu współczesnych autorów nawiązuje.

historia Dr Jekyll Mr Hyde wydawnictwo ze słownikiem stevenson robert dziewietnastowieczny londyn w powieści


Prawnik Mr Utterson jest w posiadaniu testamentu swojego przyjaciela Dr Jekylla. Jego treść wzbudza w nim niepokój i nie daje spokoju, ponieważ jako spadkobierca pojawia się w niej Mr Hyde. To kompletnie nieznana mu postać, a przecież z testatorem znają się od wielu, wielu lat.

Przypadkowo spotkany tajemniczy Pan Hyde okazuje się brzydkim, w jakiś nieokreślony sposób zdeformowanym człowiekiem, od którego bije chłód i zło. Tym bardziej nie poprawia to nastroju prawnika, który postanawia dowiedzieć się, co kierowało przyjacielem do takiego ustanowienia testamentu.

Historia jest niesamowita, ma mroczny klimat, a narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, co dodatkowo potęguje uczucie niepokoju i tajemnicy. Pomimo że mniej więcej wiedziałam, jakie będzie zakończenie, opowieść mnie wciągnęła i zafascynowała swoją siłą przekazu. Robert Louis Stevenson doskonale buduje napięcie, tworzy postaci i prowadzi czytelnika ulicami dziewiętnastowiecznym Londynu. Możemy z bliska poznać charakterystyczną dla tego okresu architekturę.

Czytanie w oryginale ma swoje ogromne plusy, ponieważ można od razu poczuć styl danego pisarza. W przypadku Strange case of Dr Jekyll and Mr Hyde zauważyłam jednak małe utrudnienie – powieść po raz pierwszy została opublikowana w 1886 roku. Angielski, którym została napisana jest zawiera wiele zwrotów i słów, które już dawno wyszły z użycia.

Z pomocą przyszło mi specjalne wydanie powieści wraz z podręcznym słownikiem angielsko-polskim. Jak to zostało rozwiązane? Pierwsze 20 stron to zestawienie najczęściej używanych słów w książce. Następnie zaczyna się historia Dr Jekyll i Mr Hyde.


historia Dr Jekyll Mr Hyde wydawnictwo ze słownikiem stevenson robert dziewietnastowieczny londyn w powieści

Żeby jednak nie odrywać się od lektury i nie przewracać kartek w poszukiwaniu nieznanych słów, na marginesie również znajduje się podręczny słowniczek. Mogłam znaleźć tutaj te wyrazy, które zostały znajdują się na danej stronie. Dla ułatwienia to specjalnie wybrane, niezbędne do zrozumienia sensu zdań słowa, które dodatkowo są zapisane wytłuszczoną czcionką. Poza tym na samym końcu mamy alfabetyczny spis wszystkich słów  w układzie słownikowym.

Muszę przyznać, że zastanawiałam się, czy możliwe jest takie włożenie słownika w książkę, aby nie powiększać za mocno objętości ani nie utrudnić płynnego czytania. W tym przypadku, z czystym sumieniem mogę napisać: Udało się! Tego typu wydania powinny znaleźć się w szkolnych bibliotekach, wykorzystywane na zajęciach języka angielskiego. Jednak nie tylko. Doskonale bowiem sprawdzą się w rękach czytelników, którzy chcieliby czytać w oryginale, ale obawiają się, że ich umiejętności i znajomość języka jest zbyt mała. A także tych, którzy chcą poszerzyć swoje słownictwo. 

Wpis bierze udział w wyzwaniu: Czytamy nowości.Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie