Dzieciozmagania – Kaz Cooke

To gruba księga, która jest skierowana nie tylko świeżo upieczonych rodziców. To przekrój porad od narodzin dziecka do pięcioletniego potomstwa. Dzieciozmagania Kaz Cooke poprowadzą za rękę z dystansem każdego tatę i mamę przez lata zmagań.


Nie jestem fanką Kaz Cooke. Jej książka Ciężarówką przez 9 miesięcy nie przypadła mi do gustu i bardzo szybko ją odłożyłam na półkę w księgarni. Nigdy nie trafiła pod mój dach. Dlatego zupełnie nie brałam pod uwagę Dzieciozmagań. Ale…

Kiedy już zaczęłam ją czytać, to pozytywnie mnie zaskoczyła. Porusza bowiem różne tematy i problemy związane z dziećmi ich wychowaniem, pielęgnacją. Zwraca uwagę na kłopoty i wątpliwości, jakie mogą się pojawić w głowie rodziców. Jestem pod wrażeniem jak wiele zagadnień autorka dotknęła oraz jak je uporządkowała.

Rodzic łatwo może odszukać odpowiedni rozdział z interesującym go tematem. Rozkład i plan książki jest przemyślany i ułatwia poruszanie się po niej. Jeśli natomiast czytelnik szuka tutaj rozwiązań? Rzadko kiedy je znajdzie. Kaz Cooke nie podaje za bardzo odpowiedzi, ale… robi coś bardzo ważnego. Odsyła do profesjonalnych stron, które daną tematyką się zajmują.

W ten sposób nie funduje rodzicom mitów, dziwnych historii czy porad, ale wskazuje, gdzie mogą rzetelną wiedzę z określonego zagadnienia odnaleźć. Przeważnie źródłem jest literatura, ale również strony internetowe, co w obecnych czasach przyśpiesza dojście do rozwiązania problemów. Szczególnie, że przy dzieciach im szybciej tym lepiej.

W Dzieciozmaganiach znalazłam na przykład informację, że po porodzie utrata pamięci krótkotrwałej jest całkowicie normalna. W ciąży nie miewałam tzw. „Budyniu ciążowego” zamiast mózgu, ale już po przyjściu moich dzieci na świat, tak się zdarzało. Szłam do sklepu po chleb, przychodziłam z masłem, a o chlebie na śmierć zapominałam. Podobno normalne i przechodzi!

Poradnik obejmuje aż 5 lat życia dziecka, także czytałam ją dwutorowo: niemowlak i trzylatek. Wygląda na to, że jeszcze trochę poczytam, bo są tutaj też dwa duże rozdziały: Jak być rodzicem oraz Różne różności, w których można znaleźć informacje o pracy, o rozmowach z dziećmi, o bezpiecznym domu, podróżach z dziećmi czy zdrowiu.


Kaz Cooke posługuje się dość specyficznym stylem pisania – trochę ironicznym, lekko szyderczym. Często stosuje czarny humor, przez co Dzieciozmagania trudno traktować jak zwykły poradnik. Bardziej jak książkę, o zmaganiach z dziećmi.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie