Psy i koty pod lupą naukowców - Antonio Fishetti

Psy i koty od wieków towarzyszą człowiekowi każdego dnia. To niesamowite, jak wiele radości i przyjemności sprawia nam takie towarzystwo. Ale czy faktycznie znany naszych pupili? Czy, kiedy pies macha ogonem to zawsze oznacza ekscytację? 
  


Psy i koty pod lupą naukowców to książka dla dzieci od lat 7. Dla tych, które posiadają własnego psa lub kota lub niedługo staną się szczęśliwymi właścicielami. Przeprowadzi ona bowiem młodego czytelnika poprzez zwyczaje i ciekawostki o ich własnych pupilach. Dziecko będzie mogło samodzielnie obserwować swojego przyjaciela i w pewien sposób testować wiarygodność zawartych w niej informacji.


Książka podzielona jest na dwie części: jedna o psach, a druga o kotach. Każda z nich zawiera kilka rozdziałów, które obejmują swoim zakresem określony temat i zagadnienie. Na przykład Mowa psiego ogona to fragment, który przedstawia informacje, które pomogą odczytać emocje i intencje zawarte w machaniu ogonem. Okazuje się jednak, że nie wszystko człowiek jest w stanie odczytać, bo niektóre ruchy są zbyt subtelne dla ludzkiego oka. A wy wiecie, co przekazuje wam wasz pies za pomocą ogona?

Koty są nie mniej skomplikowane albo nawet można powiedzieć, że bardziej. A ich charakter może się z wiekiem zmieniać, wiele zależy od wychowania i przeżyć, jakie ma za sobą. I ta ich legendarna czystość! Tylko dlaczego, często właściciele ustawiają kuwety obok misek? Autor słusznie zauważa:

Koty za tym nie przepadają. Nietrudno to zresztą zrozumieć. Czy umieścilibyście waszą toaletę pośrodku kuchni? Oczywiście, że nie!

A wy gdzie trzymacie kuwetę swojego kota? Mam nadzieję, że w innym miejscu niż jego miski z jedzeniem. 


Książka porusza również temat głaskania kota. W końcu w niemal wszystkich wzbudza chęć dotknięcia i przytulenia, a kot jak człowiek, nie zawsze lubi, nie zawsze ma ochotę. Jak najlepiej się do tego zabrać? Ja mam swój patent, który właściwie potwierdza się z teorią przekazaną przez Antonio Fishettiego. Wyciągam rękę, pozwalając kotu się najpierw obwąchać, a następnie zdecydować, czy chce być głaskany czy nie. On sam też zwykle pokazuje mi, gdzie najchętniej lubi być miziany. Szanuję również decyzję, kiedy odejdzie bez zezwolenia na dotyk, ponieważ sama mam wiele z kota i bardzo cenię swoją przestrzeń osobistą. 


Psy i koty pod lupą naukowców to pozycja napisana prostym językiem idealnym dla młodego czytelnika. Zawiera wiele cennych informacji dotyczących zachowań naszych ulubionych podopiecznych. Znajdzie się tutaj również wiele ciekawostek, np. co to wibrysy u kota albo jak powstają rasy psów? To elementarz obowiązkowy dla przyszłego posiadacza tych zwierząt. Wprowadzi go w tajniki charakteru psów i kotów oraz podpowie, na co należy zwracać szczególną uwagę i jak odczytywać ich zachowania. Tak naprawdę to interesująca lektura również dla dorosłych. 


Nie mogłabym zapomnieć o niesamowitych i pomysłowych ilustracjach, które mnie zachwyciły swoją niebanalnością. Odpowiedzialny jest za nie Sebastien Mourrain.

Posiadacie zwierzęta w domu? Czym was najbardziej zaskakują?


Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie