17 książek na Dzień Matki

Z mamą jesteśmy związani na całe życie. Nierozerwalnie. Nawet jeśli relacje bywają nie do końca idealne lub nawet trudne, to warto 26 maja pomyśleć o odłożeniu na bok animozji i przygotowaniu jakieś upominku na Dzień Matki.  Dla ułatwienia, mam dla was kilka propozycji.
Jeśli interesuje was szczegółowa recenzja wybranej książki, wystarczy kliknąć w tytuł i zostaniecie przeniesieni do odpowiedniego wpisu.


Kryminał

Księżniczka z lodu Camilla Lackberg - generalnie mam na myśli tutaj całą serię z Eryką i Patrickiem. Moim zdaniem styl autorki bardzo kobietom pasuje, a jako że pisze lekko to przyjemnie się czyta.

Czarna trasa Antonio Manzini - włoski klimat, intrygujący główny bohater. Zagadka trochę w tle, bo na pierwszy plan wysuwa się Rocco Schiavone i piękno zimowych gór.

Wszystko, co lśni Eleanor Catton - to niesamowity thriller połączony z powieścią wiktoriańską. Powieść liczy ponad 900 stron, ale czyta się niemal jednym tchem. Morderstwo, intryga, a wszystko w czasach gorączki złota w Nowej Zelandii.

Motyle i ćmy Ewa Przydryga - lekki i zgrabny kryminał z modą w tle. Główna bohaterka postanawia sama odkryć, kto zniszczył przygotowywaną kolekcję na paryski tydzień mody. Polskie realia, polska autorka.

Pochłaniacz Katarzyna Bonda - gangsterskie życie Trójmiasta i ognistowłosa Sasza Załuska. Miasto świetnie naszkicowane, wciągająca fabuła i profilerka z problemami.

Kobieca

Aleja starych topoli t.1 i t 2 - mini saga rodzinna, której akcja rozgrywa się w na dworku w Jodłowie pod Warszawą oraz w Paryżu na początku XX wieku. Miłość, tajemnica oraz tło społeczne ówczesnych czasów dają przyjemną lekturę kobiecą. 

Sezon zamkniętych serc Wioletta Leśkow-Cyrulik - czy Islandia przyniesie ukojenie w życiu Agnieszki? Jak ułożą się jej relacje z partnerem? Czy ucieczka od przeszłości jest możliwa? Lekka i w sam raz na odprężenie po ciężkim dniu.

Do trzech razy śmierć Alek Rogoziński - co się będzie działo, jeśli zbierzemy na odludziu same pisarki? I dlaczego morderstwo zostało wystylizowane, jak z książki jednej z nich? Zabawna komedia kryminalna. 

Obyczajowa/Psychologiczna

Dziewczyna z daleka Magdalena Knedler - to opowieść o trudnych wyborach mroźnej Syberii i realiach życia w czasach wojny. To również historia miłości i wielkich wyrzutów sumienia. 

Ból Zaruya Shalev - jak bardzo potrafi dokuczać ból fizyczny? Czy trudniej wytrzymać z tych psychicznym? Jak sobie radzi z jednym i drugim bohaterka - dojrzała kobieta, matka i żona? 

Pozorność Natalia Nowak-Lewandowska - to historia, w której nikt nie zauważa przemocy w rodzinie, tej za ścianą. Kobieta, niby niezależna, ale nie potrafi się przemóc i odejść. Czy w końcu znajdzie w sobie wystarczająco dużo siły, aby rozpocząć wszystko od początku? Poruszająca powieść. 

Małe życie Hanya Yanagihara - opowieść, która dość mocno targa emocjami. Ukazuje życie piątki przyjaciół w Stanach Zjednoczonych, ich dorastanie, walkę z problemami i często samym sobą. Dość mocna, oddaje realistycznie depresję i walkę z duchami przeszłości.

Z historią w tle

Zadziwiające losy wyrazów Łucja Brzozowska - krótkie felietony traktujące o poprawnej polszczyźnie z perspektywy dziennikarki mieszkającej w Wilnie. Zawiera sporo ciekawostek i rozwiewa wiele wątpliwości językowych. 

Czarnobylska modlitwa Swietłana Aleksijewicz - bardzo mocny reportaż o ludziach, którzy mieszkali na terenach w granicach największego skażenia po katastrofie nuklearnej w Czarnobylu. Wzrusza, przeraża i zmusza do zastanowienia.

Ścieżki północy Richarda Flanagan - Dorrigo Evans trafia do japońskiego obozu jenieckiego w okolicach Birmy. Jego wspomnienia z tego okresu przeplatają się z romansem z dziewczyną z kwiatem we włosach. Trzeba docenić kunszt literacki autora.

Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki Vargas Llosa - to historia niezwykłego zauroczenia kobietą, która pojawia się i znika w życiu bohatera. W tle natomiast za ich plecami dzieje się historia Ameryki Południowej. 

Mam nadzieję, że wpis was zainspiruje i trafi w gust waszych mam.

Zajrzyjcie jeszcze do wpisu: Kobieta w literaturze. 
  

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie