Charlie Ciuch-ciuch - Beryl Evans

Historie o pociągach są chyba najchętniej słuchane i czytane przez dzieci. Działa tutaj jakaś magia, która sprawia, że Tomek i przyjaciele czy Lokomotywa Jana Brzechwy nigdy się nie nudzą. Podobnie jest z historią Charlie. Ciuch-ciuch Beryla Evansa, która poruszy serce również dorosłych czytelników.

książka dla dzieci o pociągach bajka z mrocznej wieży stephena kinga


Opowieść o żywej i śpiewającej ciuchci Charlie wydana została po raz pierwszy w 1942 roku. A jednak do dzisiaj cieszy się sporą popularnością. Być może wpływ na to ma fakt, że wzruszyła jednego z bohaterów książki Mroczna wieża Stephena Kinga? A może to po prostu fenomen tej poruszającej historii dla dzieci?

Maszynista Bob odkrywa pewnego dnia, że jego parowóz mówi i żyje. Ten fakt pogłębia ich przyjaźń i spędzają wiele czasu na wspólnych rozmowach. Oczywiście, nikt więcej nie zdaje sobie sprawy z niezwykłych umiejętności Charliego. Nadchodzi jednak ten moment, kiedy na torach pojawia się nowa maszyna na paliwo, a nasz bohater zostaje odstawiony na bocznicę.

książka dla dzieci o pociągach bajka z mrocznej wieży stephena kinga

Wkrótce niemal wszyscy o nim zapominają, oprócz przyjaciela Boba, który go odwiedza i dogląda. Maszynista odmawia prowadzenia nowej lokomotywy i zaczyna pracować jako sprzątacz. Pewnego dnia nowoczesna lokomotywa się psuje, a prezesa przedsiębiorstwa kolejowego trzeba zawieść na recital fortepianowy córki...

książka dla dzieci o pociągach bajka z mrocznej wieży stephena kinga

Charlie Ciuch-ciuch to bardzo ciepła i wzruszająca opowieść. Ukazuje wpływ zmian technologicznych nie tylko na zwykłych ludzi, ale również na maszynę, jaką był nasz bohater. Brutalnie zostaje bowiem zastąpiony przez nowoczesną lokomotywę. Nikt nawet przez moment nie pomyślał o tym, aby wykorzystać Charliego do innej pracy. Taka sytuacja może też stać się powodem do rozmowy z dzieckiem na temat nowych zabawek, które trafiają do jego pokoju lub o kolegach. Nie zawsze bowiem nowy znaczy lepszy pod każdym względem.

książka dla dzieci o pociągach bajka z mrocznej wieży stephena kinga

Beryl Evans napisał piękną historię o przyjaźni między maszynistą a lokomotywą. Zawarł uniwersalny przekaz - o przyjaciół zawsze należy dbać. Bob daje temu przykład - rezygnuje z posady, dogląda Charliego, dba o niego, rozmawia z nim, aby nie czuł się na swej bocznicy samotny. 

książka dla dzieci o pociągach bajka z mrocznej wieży stephena kinga

Warto zwrócić uwagę na niezwykłą szatę graficzną (Ned Dameron) nowego wydania. W pierwszym momencie może budzić delikatną konsternację, czy to na pewno jest książka dla dzieci. Jest bowiem stylizowana na bajkę rodem z książek Stephena Kinga. Pozory jednak mylą, a mali czytelnicy odnajdują tutaj mądrą, choć momentami smutną historię. 

Książka dla dzieci od lat 3. Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie