20 książek na Dzień Dziecka

Bardzo lubię Dzień Dziecka. Chociaż jestem dorosła, to przecież jestem też czyimś dzieckiem, więc świętuję razem z moimi maluchami. Dzielę się z nimi miłością, a od nich uczę się tej niezwykłej radości z malutkich rzeczy. I tak jak każdego dnia, czytamy wspólnie. Jaką książkę kupić dziecku? Przygotowałam 20 pozycji dla dzieci od 0 do 14 lat. 

jaki prezent na dzień dziecka książki na dzień dziecka czytamy dzieciom0-1

Księga dźwięków Soledad Bravi - to już chyba niemal kultowa książeczka dla dzieci.Obrazkowa z opisanymi dźwiękami, jakie wydaje różne przedmioty. Wydawnictwo Dwie Siostry.

Kochane zoo Rod Campbellto mała, kartonowa książeczka skierowana do młodszego odbiorcy w tej grupie wiekowej. Bohater pisze listo do zoo i dostaje przesyłki z …. różnymi atrakcjami w środku. Dziecko może samo otwierać paczki i nazywać to, co znajdzie w środku. Łatwy do zapamiętania tekst sprawi, że po jakimś czasie, maluch sam będzie czytał rodzicowi. Wydawnictwo EneDueRabe

Oczami maluszka. Harmonijka. Agata Droga-Bazan - Wzrok maluszka kształtuje się przez pierwszych 12 miesięcy życia. W brzuchu mamy ten zmysł nie miał za dużej możliwości rozwoju, bo było ciemno. Dlatego po urodzeniu, noworodek widzi w odległości 20-30 cm, odwrócony obraz. Najlepiej reaguje na kontrastowe kształty. Aby ćwiczyć wzrok, warto pokazywać dziecku obrazki i zabawki w wyraźnych kolorach.

1-3

Seria Mały Chłopiec - To na pewno kultowa seria, nie tylko dla chłopca. Syn się nią zachwycał, córka teraz też bardzo chętnie czyta. Przybliża różnego rodzaju pojazdy, jak rower, wóz strażacki czy przyczepa kempingowa. Wydawnictwo Olesiejuk.

Rok w lesie Emilia Dziubak - niesamowita książka o zwierzętach, które mieszkają w polskich lasach. O ich zwyczajach, które zmieniają się na przestrzeni roku, a wszystko ubrane w piękną grafikę. Kartonowe kartki formatu a4 dają przyjemność podglądania natury w różnych miesiącach. Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

24 godziny. Coś się dzieje w porcie Britta Teckentrup - to przykład kartonowej książki w formacie a4, która szczegółowo przedstawia dzienny harmonogram pracy portu. Ćwiczy kreatywność i spostrzegawczość. Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Jeden dzień Aleksandra Daniel Mizielińscy - doskonała książeczka przedstawiająca w dużych obrazkach przedmioty, z którymi dziecko spotyka się każdego dnia w swoim otoczeniu. Świetna pomoc przy rozwijającej się mowie malucha. Poprzez powiązanie obrazka z wymawianym słowem mały czytelnik łatwiej zapamięta poszczególne wyrazy. Idealna kontynuacja ćwiczeń z Księgi dźwięków. Wydawnictwo Dwie Siostry.

Pomelo. Przeciwieństwa Ramona Badescu, Benjamin Chaud - nauka przeciwieństw nie jest taka prosta, jak się wydaje dorosłemu. Potrzebne jest już abstrakcyjne myślenie, a takie można poćwiczyć czytając właśnie tę książeczkę. Mały słonik prowadzi poprzez zakamarki przeciwieństw, a duże obrazki i niewielki format ułatwiają operowanie lekturą małemu czytelnikowi. Wydawnictwo Zakamarki.

Seria Ulica Czereśniowa - doskonałe książki kartonowe, dzięki którym dzieci wyzwalają kreatywne myślenie, uczą się opowiadać historie, poszukiwać bohaterów. Zapoznają się z elementami  przyrody zwiastującymi daną porę roku oraz zachowaniami ludzi charakterystycznymi dla danego okresu. Wydawnictwo Dwie Siostry.

3-7

Jak dwie krople wody Vanessa Simon-Catelin, Francois Soutif - dziecko prędzej czy później spotka się z nietolerancją. Jak przygotować malucha na ten moment? Jak nauczyć tolerancji? Ta książeczka nie tylko uczy, ale również obnaża ograniczenia i głupotę (nazwijmy rzecz po imieniu) dorosłych. Wydawnictwo EneDueRabe.

Nowe przygody skarpetek Justyna Bednarek - kto kiedyś nie zastanawiał się, co się dzieje ze skarpetkami po praniu? Często trudno je sparować, jednej od pary nie ma, gdzieś zniknęła. Ale gdzie? I dlaczego? Świetne opowiadania o przygodach skarpetek, które poruszają wiele problemów, jak tolerancja, poświęcenie czy przyjaźń. Wydawnictwo Poradnia K.

Jak to możliwe? Kathy Wollard - książka dla dzieci z odpowiedziami na nurtujące je pytania. Chyba każdy zastanawiał się, dlaczego niebo jest niebieskie lub po kąpieli mamy pomarszczoną skórę. Lektura zdecydowanie ułatwi odkrywania świata zarówno rodzicowi, jak i młodemu czytelnikowi. Niedługo pojawi się pełna recenzja na blogu. Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Gruffalo Julia Donaldson rymowana historia o bardzo przedsiębiorczej i pomysłowej myszy, która wie, jak sobie poradzić z większym i groźniejszym przeciwnikiem oraz o pociesznym potworze. Zabawny tekst, łatwy do zapamiętania, znane zwierzęta jako bohaterowie to wspólna zabawa z dzieckiem. Wydawnictwo EneDueRabe.

O chłopcu, który wpadł do książki Peter Carnavas - wzruszająca i mądra opowieść o sensie życia przedstawiona w oryginalny i piękny graficznie sposób. A także na odpowiednim poziomie dla dziecka. Wydawnictwo Adamada.

Las i jego niezwykli mieszkańcy Justyna Styczyńska  - które dziecko nie lubi naklejek? Jeszcze takiego nie spotkałam. A ta książeczka to historia leśnych zwierząt i album do wyklejania w jednym. Można stworzyć własne zwierzaki lub wyklejać borsuka, wilka czy rysia według schematu. Ćwiczy precyzję i rozwija kreatywność.

8+

Animalium Jenny Broom Katie Scott - mój, obecnie czteroletni syn, jest w tej książce zakochany. To książka stylizowana na muzeum, zawiera piękne ilustracje, które przypominają dawne ryciny i zawiera wiele informacji na temat zwierząt. Mały czytelnik wędruje po salach jak w prawdziwym muzeum, ale może to robić tyle czasu ile chce i kiedy chce. Wydawnictwo Dwie Siostry.

Czasodzieje.Klucz czasu Natalia Sherba - przygody trzynastoletniej Wasiliji, która trafia do domu odnalezionego nagle ojca. Tam zaczynają się dziać dziwne rzeczy, które stają się początkiem jej nowego życia. To pierwszy tom historii. Wydawnictwo EneDueRabe.

Szalona historia komputerów Marcin Kozioł - to gratka dla małych pasjonatów komputerów. Niezwykła historia komputerów opowiedziana przez bohatera, który wędruje.. po wnętrzu komputera. Zawiera wiele ciekawostek i informacji przydatnych nie tylko dziecku, ale również dorosłemu. Dodatkowo autor umieścił w niej kody, które otwierają kolejne tajemnice na specjalnej stronie www. Wydawnictwo Prószyński i S-ka. 

Czekopłaszczada Beata Filipp - magiczna historia rozgrywająca się w fantastycznym świecie w kieszeni płaszcza. Bohater wraz ze swoją mamą, która stała się małą dziewczynką, poszukują receptury powiększającej. Jest tutaj też czekolada i wiele przygód. Wydawnictwo Novae Res. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat konkretnej książki kliknij w tytuł. 

A jeśli szukasz zestawień dla dzieci, które już są dorosłe, zajrzyj tutaj:

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie