Las i jego zwykli-niezwykli mieszkańcy – Justyna Styszyńska

Ta książeczka trafiła do nas z wyboru chrzestnej Gałganka. Igi, jak każde dziecko bardzo lubi zwierzęta, nie tylko te domowe, ale również leśne. Do tego Las i jego zwykli-niezwykli mieszkańcy mają w pakiecie zestaw naklejek, co czyni lekturę dla już dwuletniego dziecka dużo bardziej atrakcyjną.


Początkowo byłam do niej sceptycznie nastawiona. Jak wspomniałam do książeczki dołączone są naklejki – elementy różnych zwierząt, z którym można wykleić główki leśnych mieszkańców lub… główki stworów. Tak, autorka pozostawia tutaj wolny wybór dziecku i stawia na jego kreatywność w tworzeniu tych głów. Być może jestem zbyt konserwatywna pod tym względem, ale jakoś nie przypadł mi do gustu ten pomysł. Z perspektywy czasu i obserwując zainteresowanie mojego dziecka tą książką, zmieniłam zdanie.


Przecież świat nie musi być aż tak bardzo uporządkowany. Nie chodzi o stworzenia potwora z pięcioma uszami, ale na przykład soworysioborsuka i poszczególne części ciała muszą jednak trafić w odpowiednie dla nich miejsce, co uczy dziecko wskazywania oka, rogów czy pyska i odnalezienia miejsca na ogólnych kształcie głowy, gdzie powinno trafić.


Oczywiście można stworzyć porządna i tradycyjną głowę leśnego zwierzaka (Igi samodzielnie wybrał taką opcję) i mieć przy tym również bardzo dużo zabawy. Tym bardziej, że elementów do przyklejania jest dużo, są małe i wymagają precyzji. Na każde zwierzę – jest ich dziesięć – przypadają do wyklejenia trzy głowy i przyznam szczerze, że to naprawdę dużo pracy i wysiłku. Ale obserwowanie, jak z każdą powstającą łbem, wasze dziecko nabiera wprawy i coraz precyzyjniej przykleja małe naklejki w odpowiednie miejsca, to niesamowite uczucie.


Skupiłam się na tworzeniu zwierząt, oprócz tej możliwości, w książeczce znajdują się elementy całych zwierząt i przestrzenie leśne, na których można je przykleić. Tutaj też wszystko zależy od wyobraźni dziecka. Każdy mieszkaniec lasu jest dokładnie opisany, więc maluch poznaje jego wygląd, cechy charakterystyczne i sympatie.Las i jego zwykli-niezwykli mieszkańcy autorstwa Justyny Styszyńskiej zapewniła nam mądrą zabawę przez bardzo długi czas, a i teraz wykonaniu wszystkich zadań związanych z naklejaniem, chętnie do niej wracamy, aby przypomnieć sobie, jakie to zwierzęta mieszkają w lesie i czym się charakteryzują. 


Wpis bierze udział w wyzwaniu: Dziecinnie...

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie