To ja! Duży i odważny!

Jeśli jesteś rodzicem, to na pewno znasz to uczucie lęku, kiedy patrzysz na dziecko i zastanawiasz się, czy poradzi sobie w życiu. Nie ma skutecznego przepisu, a trzymać za rękę nie możemy cały czas. Możemy jednak budować jego wiarę w siebie, np.  czytając To, ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie.

jak budować w dziecku pewność siebie książki dla dzieci prószyński i spółka ja duży i odważny historyjki które dodają dzieciom pewności siebie


Jako mama, zawsze zastanawiałam się nad tym, jak mogę wspierać moje dziecko i pomóc mu odkrywać świat, swoje zdolności i umiejętności, pracować nad poczuciem wartości bez przekroczenia tej granicy, która otoczyłaby go szklanym kloszem. Bo przecież nie uchronię go przed niepowodzeniem, przed zajęciem drugiego/trzeciego miejsca w wyścigu. Nie poznam za niego nowych kolegów i koleżanek, a innych nie zmuszę, żeby się z nim bawiły, kiedy nie mają na to ochoty.

Rozmowy o różnych mniej przyjemnych sytuacjach to jedno, co mogę robić każdego dnia. Drugie to pokazywanie mu świata i pewnych problemów, które mogą dziecko spotkać za pomocą książek i wspólnego czytania.

Książka To ja! Duży i odważny! Zawiera opowiadania, w których dzieci stają przed wyzwaniami. Często są to sytuacje dnia codziennego, na które my, dorośli już nie zwracam uwagi, ale dla maluchów mogą stać się problemem.

Historyjki podzielone są na trzy tematy: Brawo, udało ci się (budują pewność siebie), Pogódźmy się! (o trudnej sztuce pojednania) oraz Kolorowych snów! (historie, które pomagają zasnąć). Każdy blok zawiera kilka opowieści i został napisany przez innych autorów.

jak budować w dziecku pewność siebie książki dla dzieci prószyński i spółka ja duży i odważny historyjki które dodają dzieciom pewności siebie

Brawo, udało ci się! (autorstwa Annelies Schwarz i Dorothei Ackroyd) ukazuje dziecku problemy, które mogą je spotkać w codziennym życiu. A co ważniejsze przedstawiają sposoby na ich rozwiązanie. Może to być zwykła sytuacja, gdy utknie na drzewie latawiec albo zwrócenie uwagi innym na niewłaściwie zachowanie, nawet jeśli jest to ktoś większy. Być może w tych historiach dziecko odnajdzie analogiczne sytuacje, z którymi miało już do czynienia. Na pewno jednak, wskażą one drogę do budowania własnej pewności siebie. Pokażą, że czasami trzeba się zastanowić nad rozwiązaniem trudnego zadania lub umocnią dziecko w przekonaniu, że warto mieć własne zdanie.

Pogódźmy się! obejmuje temat, który często sprawia trudność nawet dorosłym. Jeśli już w dzieciństwie nie pokażemy dzieciom (również na własnym przykładzie), że warto się po kłótni pogodzić i jak to robić to być może w przyszłości możemy sami mieć problem w relacjach z dorosłymi już dziećmi. Historyjki, autorstwa Katji Reider i Kerstin Völker, pokazują, że kłótnie, złoszczenie się na innych czy obrażanie się są na porządku dziennym i nie ma od nich ucieczki. Czasami wystarczy gorszy dzień, brzydka pogoda itd. Ważniejsza jednak w tej sytuacji jest umiejętność wyciągnięcia ręki na zgodę, czy to do mamy, taty, czy do przyjaciela, przyjaciółki. Nie warto długo się złościć, ale bywa tak, że ta złość przez jakiś czas nie przechodzi. I nie chodzi tu o proste stwierdzenie: pogódźcie się!, lecz o wskazanie tych małych kroków, których rezultatem będzie zgoda.

jak budować w dziecku pewność siebie książki dla dzieci prószyński i spółka ja duży i odważny historyjki które dodają dzieciom pewności siebie

Kolorowych snów! autorstwa Christiny Koenig i Julii Ginsbach to opowieści wyciszające dziecko wieczorem przed pójściem spać. I tutaj nie brakuje historii wziętych żywcem z życia młodego czytelnika, jednak ich celem jest rozluźnienie i odprężenie malucha po całym dniu tuż przed odpoczynkiem i nocną porą.

To ja! Duży i odważny! to lektura obowiązkowa dla dzieci i ich rodziców. Pozwoli ona wesprzeć kształtowanie młodego człowieka, budowanie jego poczucia własnej wartości i pewności siebie. Podsunie pomysły na rozwiązywanie problemów dnia codziennego oraz pokaże, że warto walczyć o swoje zdanie, kreatywnie podchodzić do kłopotów i jednocześnie szanować drugiego człowieka. Wspólna lektura opowieści tutaj zawartych oczywiście nie wystarczy. Warto, po każdej przeczytanej historyjce, przegadać ją z dzieckiem. Być może ono samo wspomni o podobnej sytuacji, która miała miejsce w jego życiu, a o której rodzic nie wiedział. Książka może być katalizatorem do takich zwierzeń.

jak budować w dziecku pewność siebie książki dla dzieci prószyński i spółka ja duży i odważny historyjki które dodają dzieciom pewności siebie


Czytam te opowiadania prawie czteroletniemu synkowi i każdą z nich kończę dodatkowymi wyjaśnieniami, żeby ułatwić mu zrozumienie. Wiem, że w przyszłości to zaprocentuje i być może mojemu dziecku będzie łatwiej podjąć decyzję stając przed problemem. Starsze dzieci na pewno będą bardziej żywiołowo reagować na te historie, bo mają już doświadczenie zarówno przedszkolne, jak i szkolne. To niezwykle ważna książka! Dobrze jest mieć ją w domowej biblioteczce.

Tekst został przełożony z języka niemieckiego przez Mirosławę Sobolewską. Całość zdobią proste, ale bardzo ładne ilustracje.


Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie