Jądro Ziemi – Maxime Chattam

Jądro Ziemi to kontynuacja Przymierza Trojga i KrólowejMalroncji. Po Wielkiej Burzy natura opanowała cały świat, dorośli zmienili się w Cyników i Żarłoków, a dzieci zorganizowały się w gromady, aby przetrwać. W tych okolicznościach spotykają się Matt, Amber i Tobias i zawiązują układ o przyjaźni.


Nadchodzi wojna. Wygląda na to, że jest nieunikniona, dlatego Matt, Amber i Tobias wracają do Edenu, aby jak najszybciej powiadomić Piotrusiów o nadciągającym niebezpieczeństwie. Trudno będzie się przeciwstawić armiom dorosłych, ale dzieci mają swoje atuty, o których nikt nie wie. Czy uda się przywrócić ład na Ziemi? Czy młodzi bohaterowie odkryją, co było przyczyną katastrofy, która unicestwiła cywilizację? Czy Piotrusiowie przetrwają?

W trzecim tomie cyklu Maxime’a Chattam’a można powiedzieć, że dzieje się już na całego. Tempo akcji momentami zawrotne, sporo ucieczek, podejmowania trudnych decyzji, kwitnących miłości i strachu przed całkowitą utratą niewinności.

Tobias i Matt w normalnym życiu bardzo dużo grali w RPG. Charakteryzują się one tym, że oprócz pewnej fabuły dużo w nich przemocy i walki. Trzeba pokonywać potwory, wrogów, aby dotrzeć do celu. Autor często przywołuje skojarzenie obecnego trybu życia chłopców do tych gier. Sami bohaterowie od czasu do czasu myślą, że przemoc, tak łatwa i lekkostrawna w świecie wirtualnym, w rzeczywistości jest trudna, okropna, powoduje wyrzuty sumienia i walkę z własnymi instynktami. A każde brutalne zachowanie powoduje utratę fragmentu duszy… duszy dziecka. Chattam celnie, ale i nie nachalnie zwraca uwagę na niebezpieczeństwa, które może nieść zbyt wielkie zaangażowanie w gry związane z przemocą.


To najszybsza, najbardziej zaskakująca i chyba najbardziej wciągająca część trylogii. Jądro ziemi całkiem zgrabnie zamyka cały cykl, chociaż pozostawia duży znak zapytania: Czy Ziemia da szansę ludziom, którzy przetrwali?

Wpis bierze udział w wyzwaniach: Czytam fantastykę IV, Dziecinnie, Biblioteczne IV i Czytam opasłe tomiska str. 416.

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie