Tron z czaszek cz.2 – Peter V. Brett

Nie tak dawno czytałam pierwszą część Tronu czaszek i zależało mi, aby jak najszybciej sięgnąć po kolejną, aby dowiedzieć się, co będzie dalej. Pod tym względem się trochę zawiodłam, bo autor zostawił główny wątek, a skupił się przede wszystkim na wydarzeniach w Zakątku.


W tej części zatem możemy śledzić losy zielarki Leeshy oraz minstrela Rojera. Na krótka niemal chwilę zaglądamy na dwór Inevery, aby sprawdzić, jak po zniknięciu Ahmanna przebiegają intrygi i walka o władzę. Wygląda na to, że świat bez Wybawiciela Arlena Balesa oraz Jardira, popadnie w chaos, a demony opanują świat żywych. Jak zatem ludzkość poradzi sobie bez tych dwóch wielkich ludzi? Tego wam nie zdradzę.

Tematem przewodnim drugiej części Tronu czaszek jest niewątpliwie walka o władzę. Bez znaczenia, czy obserwujemy Zakątek czy jesteśmy na egzotycznym dworze Ahmanna Jardira, intrygi, krwawe przewroty, knowania i polityczne rozgrywki mają miejsce wszędzie. Każdy ma swój cel, a jeśli przy okazji załatwi swoje osobiste porachunki, tym lepiej. 

Świat stworzony przez autora zatem nie aż tak mocno odbiega od rzeczywistości, w której funkcjonujemy. Tutaj również liczy się głównie władza, a dobro ludzkości jest gdzieś daleko w tyle na liście priorytetów rządzących polityków. Krwawych przewrotów również nie brakuje, chociaż to nie fantasy, a XXI wiek – wystarczy włączyć telewizor.

Peter V. Brett doskonale oddaje atmosferę i klimat walki o władzę. Wszystko nabiera kolorytu, kiedy z jednej strony mamy kulturę przypominającą hinduską, a z drugiej wierzenia, zielarki i rycerski etos. Wszędzie jednak podobne rozgrywki, nieczyste zagrania.

Powieść czyta się bardzo dobrze, za sprawą nie tylko lekkiego pióra autora, ale również tłumaczenia Małgorzaty Koczańskiej. Przyjemna i odprężająca lektura. 

Wpis bierze udział w wyzwaniach: Czytam opasłe tomiska str. 460 , Czytam fantastykę IV, Biblioteczne IV i Historia z trupem.

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie