Za żadne skarby - Vera Falski

Książka przyciągnęła mnie swoją okładką, na której widnieje kobieta o subtelnej urodzie i pięknych zielonych oczach. Obawiałam się jednak, biorąc pod uwagę jej charakter, że prawdopodobnie jest to lektura z tematyki kobiecej. Nie myliłam się.

literatura kobieca na jesienny wieczór falski vera za żadne skarby

Główną bohaterką jest Ewa – doktoranka mikrobiologii na Uniwersytecie w Olsztynie. Swoją ciężką pracą zdobyła sobie możliwość wzięcia udziału w rekrutacji o staż w Paryżu. Pewnego dnia dowiaduje się, że dostała się na wymarzony staż, ale i kilka godzin później otrzymuje telefon od ojca.  Zmieni on jej życie bardziej niż myślała, a zacznie się od wyjazdu w rodzinne strony – do wsi Wężówki na Mazurach.

Postać Ewy polubiłam – łagodna, spokojna, mądra i wyważona. Dopiero, kiedy zaczęła podejmować nieracjonalne decyzje, zaczęłam się zastanawiać, dlaczego jest taka naiwna, pomimo że wcześniej wydawała się konkretną osobą. Zmiana w jej osobowości – owszem można się zakochać i zachowywać irracjonalnie – była zbyt drastyczna. Przyznam, że jej perypetie mnie męczyły. Dziwne decyzje, jeszcze dziwniejsze zachowanie chłopaka – szczególnie na początku. Zero informacji, co dalej z doktoratem i reakcją prowadzącego ją profesora. Dodatkowo kilka innych kwestii skutecznie mnie zniechęcały.

To, co pchało mnie do przodu, to całkiem niezły styl pisania, który przypadł mi do gustu. Nie sprawiał trudności, więc czytało się lekko. I kobieca ciekawość, bo nie lubię porzucać książki w połowie. Dostałam za to nagrodę, ponieważ ostatnie sto pięćdziesiąt stron to… najlepsze, co w Za żadne skarby jest. Jeśli wyciąć większość z trzystu pierwszych, a rozbudować końcową część, bawiłabym się od początku do końca doskonale.


Vera Falski, czyli dwie anonimowe autorki, ma niewątpliwie potencjał i dobre pomysły. Książka może się podobać wielu kobietom, które odmiennie niż ja, tego typu literaturę czytają chętnie. Mnie zmęczyła, chociaż ostatnie strony wzbudziły pozytywne emocje, ciekawość i zainteresowanie. 

Książkę przeczytałam w ramach Book Tour organizowanego przez Miłość do książek

Zuzanna K.

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie