Lola - Aleksandra Białczak

Czy warto czytać debiuty literackie? W obecnych czasach co chwilę ktoś wydaje książkę i nie zawsze jest to coś rzeczywiście dobrego. Lola Aleksandry Białczak to lektura, która przeniesie czytelnika do psychiatryka, w świat nieokiełznanych i niezrozumiałych emocji. Warto po nią sięgać?

jak reagować na próbę samobójczą dziewczyna w psychiatryku lola aleksandra białczak novae res


Lola to nastolatka tuż przed maturą. Mieszka w szkole z internatem, prowadzonym przez zakonnice. Jest typem samotnika, nie przyjaźni się z nikim. Pewnego dnia trafia do szpitala psychiatrycznego po próbie samobójczej. Pobyt na oddziale staje się początkiem czegoś nowego..


To książka, która szarpie i targa emocjami. Rzuca od szczęścia do wrzącej wściekłości. A Lola? Kim jest? Czy naprawdę istnieje?
Ja zaś, wyrzekając się swojego imienia, wyrzekam się przeciętności. Jestem wyjątkowa. Nieważne, czy to oznacza to oznacza bycie dobrym czy złym, zdrowym czy chorym.

Główna bohaterka rozpoczyna podróż po szpitalu psychiatrycznym – obcą, trudną, która może ją doprowadzić na skraj wyczerpania. Doświadczy ją dotkliwie i zaprowadzi w obszary samej siebie, które chciałaby na zawsze pozostawić zamknięte.

Życie nastolatki bywa trudne. Rówieśnicy potrafią porządnie zaleźć za skórę, a kiedy rodzina jest daleko różne myśli przychodzą do głowy. W książce ten świat zamyka się na oddziale. Czas dla młodego człowieka płynie zdecydowanie inaczej, a w takim miejscu każdy dzień wydaje się wiecznością. Przyjaźnie trwają tu tydzień lub dwa.

Bohaterowie szukają akceptacji, a jednocześnie buntują się przeciw zasadom. Sami nie wiedzą czego chcą – co doskonale oddaje okres dojrzewania i poszukiwania samego siebie. Autorka świetnie obrazuje młodzieńczą burzę hormonalną. Dodatkowo wzmacnia ją objawami choroby psychicznej. A na oddziale jest jej tyle, ile młodych ludzi.


Aleksandra Białczak rewelacyjnie debiutuje opisując psychiatryk z perspektywy dorastającej dziewczyny. Czy w ogóle wiemy, gdzie leży granica między normalne a nienormalne?  - to jedno z wielu pytań, które się pojawia po lekturze. Szczerze polecam!

Wpis bierze udział w wyzwaniach: Czytamy nowości i Czytam, bo polskie.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie