Ból – Zaruya Shalev

Ból to uczucie, które zna każdy z nas. Od małego nabijamy sobie siniaki ucząc się świata. To również główny bohater powieści Zarui Shalev o tym samym tytule. W wydaniu, które czytałam jest piękna okładka, która nabiera dodatkowego znaczenia po przeczytaniu książki.

książka o izraelu idealna książka dla kobiet ból zaruya shalew wab


Iris jest szanowaną dyrektorką prestiżowej izraelskiej szkoły. Na jej reputację bardzo długo pracowała, najpierw jako pracownica, potem jako szefowa. W tym czasie została ciężko ranna w zamachu terrorystycznym. Wiele czasu zajęło złożenie wszystkiego w całość po tym wypadku. Pozostał jednak ból, który w dziesiątą rocznicę tego wydarzenia postanawia o sobie bardzo mocno przypomnieć.

Ogromny, przeszywający, którego leki przeciwbólowe nie potrafią dostatecznie złagodzić, towarzyszy bohaterce niemal cały czas. Jego powrót w tak silnej formie staje się momentem zwrotnym w życiu kobiety. Wyzwala w niej ciąg wspomnień, nie tylko z samego wypadku, ale również z odległej przeszłości.

Iris powraca myślami do swojej miłości życia Etjana. Szaleńczo zakochana,  trwała przy nim i jego umierającej na raka matce, ale on postanowił ją zostawić. Ciężko to przeżyła, a kiedy jakoś się pozbierała, założyła rodzinę, on pojawia się ponownie na jej drodze. Czy stare uczucie umarło? Czy bohaterka dokona przewrotu w swoim życiu i zostawi to, co zbudowała, dla mężczyzny z młodości?

Ból to opowieść nie tylko o bólu fizycznym, którego Iris doświadcza po zamachu terrorystycznym, ale również ból egzystencjonalny, który towarzyszy każdego dnia. To on zwraca jej uwagę na codzienną rutynę, na przywary męża i trudności z dziećmi. I chociaż nie można jej zarzucić, że jest złą matką, to jednak sposób, w jaki myśli o swojej rodzinie może okazać się bliski wielu kobietom, które są przeciążone i nieszczęśliwe.

To często zmęczenie i rozczarowanie życiem, jego codziennymi aspektami sprawiają, że człowiek zaczyna zastanawiać się, co by było gdyby coś w przeszłości wydarzyło się inaczej. Dla bohaterki taki katalizatorem staje się Etjan. Przez niego zaczyna analizować swoje życie,  relacje z mężem i dziećmi. Czy wypadnie ona na korzyść bliskich?

To opowieść również o trudnej samoanalizie, podejmowaniu decyzji, kiedy na szali jest nie tylko jeden człowiek, który ją podejmuje, ale również zależni od niego członkowie rodziny i to coś więcej, bo:
Rodzina to coś więcej niż poszczególne osoby, Miki, Alma, Omer i ich zachowanie w konkretnej sytuacji. Całość to coś więcej niż suma poszczególnych elementów.

Czy Iris jest w stanie dostrzec, czym jest to „coś”? Czy człowiek będąc  na rozdrożu drogi jest w stanie zauważyć również swoje błędy i podjąć wysiłek, aby je naprawić? Zaruya Shalev w książce Ból podejmuje trudne tematy i podkreśla, jak bolesna może być taka analiza wewnętrzna. Po lekturze nadal pozostają pytania, które czytelnik zadaje sam sobie.

Egzemplarz znajduje się w Filii 71 Biblioteki Wojewódzkiej i Miejskiej w Gdańsku

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie