11 książek dla dorosłych pod choinkę (dla bardziej wymagających)

Macie wśród rodziny mole książkowe? A może wiecie, że ktoś z waszych znajomych lubi czytać książki? Boże Narodzenie to doskonały pretekst, aby zachęcić do czytania również tych bliskich, którzy tylko od czasu do czasu sięgają po książkę. Poniżej przedstawiam Wam kilka propozycji. 

Dla tych, którzy interesują się historią

Władimir Putin. Wywiad, którego nie było Arleta Bojke - kulisy ostatnich wydarzeń na Ukrainie, rozmowy poza kamerą, wrak Tupolewa, a wszystko z perspektywy reporterki.

Grażdanin Marta Panas-Goworska, Andrzej Goworski - życie przeciętnego obywatela ZSRR od przedszkola do późnej starości w opowieściach i wspomnieniach innych napisane przystępnym językiem dla każdego czytelnika.

Ósme życie Nino Haratischwili - Gruzja i Rosja - czy te więzy są nierozerwalne? Jak historia wpływała na życie gruzińskiej rodziny. Saga rodzinna osadzona w realiach historycznych. 

Lata powyżej zera Anna Cieplak - to charakterystyka pokolenia, które już nie pamięta czasów PRL-u, ale nie poznało jeszcze uroków smartfona. Pamięta natomiast wejście do Unii Europejskiej, komunikator Gadu-Gadu oraz telefony komórkowe zwanej cegłami. 

W zasadzie tak Jacek Fedorowicz - zbiór felietonów z poradami dotyczącymi przetrwania w Polsce w czasach komunistycznych. Zabawne z ironią opisują absurdy ówczesnej rzeczywistości.

Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica? Kuba Wojtaszczyk - nie tak radosne spojrzenie na czas powojenne w Polsce. Przygnębia, bo autor obnaża wredne cechy ludzkie, które nie znikają po zakończeniu wojny.


Dla tych, którzy wymagają więcej od lektury


Pozorność Natalia Lewandowska-Nowak - bardzo ważna pozycja wśród lektur dotyczących przemocy domowej. Warto, a nawet trzeba przeczytać. Tym bardziej, że napisana jest bardzo lekkim stylem. 

Dom bez okien Nadia Hashimi - to przejmujący obraz kobiety we współczesnym Afganistanie. Jak to wygląda w XXI wieku? Pozycja równie dobra jak książki Khaleda Hosseiniego.

Małe życie Hanya Yanagihara - to powieść, która wzbudziła wiele kontrowersji i na jej temat pojawiło się wiele sprzecznych opinii. Jest bardzo mocna i zdecydowanie przewiezie na huśtawce emocjonalnej. 

Głód miłości Natalia Lewandowska-Nowak - jak wygląda uczucie i związek z osobą, która ma problemy psychiczne? Czy z powodu choroby taka osoba skazana jest na samotność? Autorka ukazuje bardzo rzadko poruszany temat i chociażby z tego powodu trzeba ją przeczytać.

Ona i dom, który tańczy Małgorzata Oliwia Sobczak - historie trzech różnych kobiet, żyjących w trzech różnych okresach historycznych, które łączy niezwykły dom oraz znajomość wierzeń ludowych Żuław. Magiczna książka.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wybranej książce, kliknij w tytuł lub autora.

Inne książkowe inspiracje:Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie