13 książek dla dorosłych pod choinkę

Macie wśród rodziny mole książkowe? A może wiecie, że ktoś z waszych znajomych lubi czytać książki? Boże Narodzenie to doskonały pretekst, aby zachęcić do czytania również tych bliskich, którzy tylko od czasu do czasu sięgają po książkę. Poniżej przedstawiam Wam kilka propozycji. 


fantastyka pod choinkę kryminał pod choinkęDla tych, co lubią przenieść się w fantastyczny świat

Droga królów, Słowa światłości i Dawca przysięgi Brandon Sanderson - to trzy części genialnego cyklu Archiwum burzowego światła. Świat, do którego wciągnął mnie autor jest rozbudowany i bez żadnego problemu mogę ustawić go tuż obok tego tolkienowskiego czy znanego z Gry o tron. Póki co tylko, Sanderson nie gubi wątków (zobaczymy, jak mu dalej pójdzie), jak to ma miejsce powyżej trzeciego tomu ostatniej wymienionej przeze mnie pozycji. Niemniej te grube książki są idealnym prezentem dla fana fantastyki a od przygód Kaladina czy Shallan trudno mu będzie się oderwać.

Strange case of Dr Jekyll and Mr Hyde Robert Louis Stevenson - to klasyka fantastyki. Miałam przyjemność przeczytać ją w tym roku, do tego w oryginale i żałuję jednego: że nie zrobiłam tego wcześniej ze względu na obawy związane z tym, czy wszystko zrozumiem, czy mój angielski jest na odpowiednim poziomie. Okazuje się, że to wydanie (ze słownikiem) to idealne wyjście dla takiego fana fantastyki jak ja. Bo kto nie chciałby w oryginale przeczytać historii Dr Jekylla?

Martwe ciało Mavericka Anna Kapes - to zabawna opowieść o pewnym zombiaku w stylu Terrego Pratchetta. Świetny debiut, ale podkreślam, że to pierwsza powieść autorki, więc na pewno można się do czegoś przyczepić. Mnie, jako osoby, która kocha autora w czarodziejskim kapeluszu zachwyciła z jednej strony podobieństwem kreowanego świata do Świata dysku, z drugiej swoistą oryginalnością i potencjałem, jaki ma w sobie. Dlatego polecam. 

Świat dysku Terry Pratchett - zawsze i niezmiennie. Jedni uwielbiają, inni nienawidzą. Ale znać trzeba. Czarny humor, absurd, mistrzowskie operowanie ironią sytuacyjną. Milion aluzji na różnych poziomach i w różnych warstwach do współczesnych wydarzeń. No powiedzcie, jak można nie lubić?

Klauni - Odys J. Korczyński - fantastyka w połączeniu z grozą i na dodatek z klaunem. Kilka znanych motywów, ale naprawdę dobrze połączonych. Mroczna powieść o Marku Nędzy, którego zaczęły spotykać dziwne rzeczy. 

Kolekcja pośmiertnych portretów Marcin Jakubski - to kolejny debiut ze świata fantasy, na który moim zdaniem warto zwrócić uwagę. Pewien czarodziej umiera podczas zarazy. To znaczy właściwie nie umiera, ale nie jest też żywy. A jako że jest potężny to ten stan zdecydowanie mu się nie podoba. Tylko że odzyskać życie nie jest tak prosto, a jeszcze przyjdzie mu się sprzymierzyć na przykład z krasnoludem. Zabawna, bardzo dobrze napisana fantastyka. 

Czas zmierzchu Dmitry Glukhovsky - do tej pory z autorem miałam styczność jedynie w przypadku świata Metro 2033 (Metro 2034, Metro 2035). Myślę, że z tego powodu trochę mnie zaskoczyła ta powieść. Łączy ona historię Majów ze współczesną Moskwą. 


Dla tych, co lubią kryminalne zagadki

Niespokojnie zmarli Simonn Beckett - to wprawdzie piąty tom przygód doktora Davida Huntera, ale na dobrą sprawę można czytać serię nie po kolei. Ten niezwykły, zamknięty w sobie antropolog pomaga policji w identyfikacji zwłok wyłowionych na nieprzyjaznych bagnach. Jak zwykle nic tu nie jest takie oczywiste, jak by się wydawało na początku. Dla tych, co chcieliby przeczytać od pierwszego tomu (Chemia śmierci, Zapisane w kościach, Szepty zmarłychWołanie grobu, Niespokojni zmarli)

Czarownica Camilla Lackberg - tej pani raczej nie trzeba mocno polecać, ale warto wiedzieć, że pojawiła się niedawno nowa część przygó Erici i Patricka. Słyszałam różne opinie, ale mi się podobała. Dla fana autorki prezent idealny. 

Pazur sprawiedliwości Leonie Swann - to książką dla tego czytelnika, który oprócz zagadki kryminalnej (chociaż nie do końca ujęte w konwencjonalny sposób) lubi również angielski humor. To bardzo dobra odskocznia od tradycyjnego kryminału.


Czarny manuskrypt, Martwy błękit Krzysztof Bochus - to dwie części przygód śledczego Christiana Abella, który pracuje nad rozwiązaniem tajemniczych morderstw, które mają miejsce w Kwidzynie i w Sopocie latach trzydziestych dwudziestego wieku. 

Po własnych śladach Mariusz Koperski - to współczesny kryminał, którego akcja ma miejsce w Zakopanem. Co ją wyróżnia? Styl pisarza - przez książkę dosłownie się płynie, a nie czyta. Historia wciąga i wykorzystuje pewne tematy cywilizacyjne współczesności.

Kluczowy świadek Jørn Lier Horst - dla urozmaicenia dorzucam pierwszy tom norweskiego kryminału. Akcja tutaj nie pędzi jak wyścigówka, ale cała sprawa, która prowadzi William Wisting jest interesująca. 

Ostatnio jakoś liczba 13 za mną chodzi. Nie jest to zamierzone. Pisząc tego typu zestawienia po prostu spisuję książki, które powinny się w niej znaleźć, a następnie liczę ile ich wyszło i ostatnio ciągle wskakuje 13.

Dzisiaj również się rozpisałam, a zestawiłam książki tylko dla dwóch grup czytelników, czy znaleźliście się wśród nich? Nie? To zaglądajcie, bo wkrótce drugą część zestawienia.

Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej na temat wybranej książki, kliknijcie na tytuł lub autora, a zostaniecie przeniesieni do szerszej recenzji. 

A tutaj znajdziecie wpisy z polecanymi książkami w poprzednim roku:

Książki dla dorosłych pod choinkę cz.1
Książki dla dorosłych pod choinkę cz.2

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie