13 książek polskich autorów na zimowe wieczory

Najdłuższa noc na półkuli północnej, czyli w Polsce, przypada z 21 na 22 grudnia. Do tego czasu czekają nas coraz dłuższe wieczory, ciemne i zimne, idealne na czytanie książek w towarzystwie dzbanka gorącej herbaty. To, co czytamy?


Być może dla niej...


Dziewczyna z daleka Magdalena Knedler - Niespełnione marzenia, miłość, która przyniosła rozczarowanie, ból, nienawiść i ogromne wyrzuty sumienia – nakreślone zostały przez autorkę bardzo realistycznie, a także mroźna Syberia, praca ponad siły, głodowe racje żywnościowe, strach i człowiek traktowany, jak przedmiot.

Lola Aleksandra Białczak - Autorka rewelacyjnie debiutuje opisując psychiatryk z perspektywy dorastającej dziewczyny. Czy w ogóle wiemy, gdzie leży granica między normalne a nienormalne?  - to jedno z wielu pytań, które się pojawia po lekturze.

Pozorność Natalia Nowak-Lewandowska - Nie jest to łatwa lektura, chociaż prawdziwa do szpiku kości. Tytuł też nie jest przypadkowy. Natalia Nowak-Lewandowska ukazuje bowiem kobietę w toksycznym związku.

Komisarz Paulina Świst - Lekka powieść erotyczna z kryminalnym tłem. Czyta się szybko i przyjemnie. Dobre odstresowanie po ciężkim dniu. O pierwszym tomie Prokurator można przeczytać we wpisie

Żyjemy jeno w snach o sobie Beata Bużan - Historia kobiety pochodzącej z małej miejscowości pod Suwałkami, która postanawia sama ukształtować nie tylko swoją przyszłość, ale i przeszłość.  A w tle znajdziemy obrazy wojenne i mozolną odbudowę kraju.

Sezon zamkniętych serc Wioletta Leśkow-Cyrulik - Islandia, jako miejsce, które ma zmienić i odbudować relacje między dwojgiem ludzi. Dramatyczna przeszłość, piękne krajobrazy, samotność i walka samego ze sobą. 


Być może dla niego...Jarek Patriota. Bóg, honor i włoszczyzna Artur Pruziński - Tsatyryczna odpowiedź na sytuację na polskiej scenie politycznej z elementami sensacji i fantastyki. 

Dyskwalifikacja Tadeusz Paleczny - Powieść sensacyjna z naszego, polskiego podwórka. Szybka akcja, inteligentny bohater, intrygi i rozgrywki mafii dają lekką, ale wciągającą lekturę.

Grzesznik Artur Urbanowicz - to mieszanka gatunkowa, która trzyma czytelnika w pewnym napięciu do samego końca. Autor manipuluje słowem i wydarzeniami, a odbiorca daje się złapać. Thriller fantastyczno-sensacyjny na wysokim poziomie.

W zasadzie tak Jacek Federowicz - Zbiór felietonów, które zebrane razem stają się poradnikiem przetrwania w PRL-u. Świetny humor, ironia i satyra na absurdalną rzeczywistość komunistycznej Polski.

Czarny manuskrypt Krzysztof Bochus - Intrygujący kryminał osadzony w latach trzydziestych na Pomorzu. Świetnie wykreowane tło społeczne, niebanalne i często szorstkie postacie oraz mroczna atmosfera. Krzysztof Bochus pisze barwnie i w rytmie, który nadaje tempo fabule. Dostępny jest również drugi tom Martwy błękit.

Klauni Odys J. Korczyński - Autor wykorzystuje w swojej powieści  znane motywy, jak klaun czy badania genetyczne.  Łączy je jednak w taki sposób, że cierpnie skóra i rodzą się wątpliwości, czy świat faktycznie nie zmierza w takim kierunku. Science fiction i thriller w jednym. Przyszłość, lęki, mechanizacja i pytanie o istnienie duszy – interesujący mix, który wciąga.

Wotum nieufności Remigiusz Mróz - Autora przedstawiać nie trzeba, bo wyskakuje ostatnio niemal z każdej szafy. Ja proponuję pierwszą część politycznego cyklu. Sprawnie napisana, intryga polityczna zaskakująca, wciąga i lekko przeraża.

Oczywiście powyższy podział Dla niej i Dla niego jest bardzo umowny i trochę prowokacyjny. Sama jestem dobrym przykładem na przełamywanie stereotypów, ponieważ przeczytałam wszystkie wymienione wyżej książki.

To zestawienie pokazuje również, że polscy autorzy również mogą tworzyć lektury na poziomie. Jedne są bardziej wymagające, inne idealne na relaks po ciężkim dniu. Niemniej po każdą z nich warto sięgnąć i wykorzystując sprzyjające czytaniu długie wieczory. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat danej książki, to wystarczy kliknąć w tytuł. 

Jakich polskich autorów Wy polecicie?

Wpis bierze udział w akcji Wspólne blogowanie przy choince

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie