18 książek dla dorosłych pod choinkę

Możecie mówić, co chcecie, ale Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy z czystym sumieniem i rozmachem mogę obdarowywać swoich najbliższych. Zarażam ich czytaniem, ale... warto pamiętam, żeby książki dobierać indywidualnie do każdej osoby. Mam dla was zestawienie przygotowane dla osób, o różnych zainteresowaniach. Sprawdźcie sami.

Felietony

A ja żem jej powiedziała... Katarzyna Nosowska - Katarzyna Nosowska kojarzy mi się przede wszystkim z zespołem Hey, ale i naprawdę dobrymi tekstami, które od zawsze do mnie trafiały. Nawet jeśli sama piosenka nie wpadała mi w ucho, to podziwiałam umiejętność doskonałego zestawiania ze sobą słów tak, aby trafiały w sedno. Książka A ja żem jej powiedziała to bardzo dobra lektura na jeden wieczór. Świetnie napisana. Serwuje czytelnikowi błyskotliwe, świetnie skrojone trafiające w sedno teksty dotyczące życia. Smutne i humorystyczne, nostalgiczne i melancholijne, rzeczowe. Różnorodne.
Kryminał

Czwarta małpa J. D. Baker - Jest to jeden z lepszych kryminałów czy nawet thrillerów, które trzymają w napięciu do samego końca. Morderca, który ginie pod kołami autobusu pozostawiając ślady dla policji i kolejne zagadki. Trzeba szybko je rozwiązać, bo stawką jest życie porwanej dziewczyny. Autor nawet kiedy skupia się na głównym detektywie prowadzącym śledztwo i jego osobistym życiu, to zawsze pozostawia w czytelniku poczucie tajemnicy, niedopowiedzenia. Podobno mają być kolejne części i przyznam wam szczerze, że na pewno sięgnę, a i na prezent dla tych, którzy czytają kryminały to będzie doskonała opcja.

Miejsce i imię Maciej Siembieda - jak już jestem przy kryminałach, to warto zwrócić uwagę również na polski rynek. Jakub Kania, były pracownik IPN, dostaje zlecenie od Jad Waszem w Jerozolimie odnalezienia miejsca pochówku holenderskich Żydów. Są jednak ludzie, którzy interesują się tym miejscem, nie tylko ze względów historycznych. Okazuje się, że w okolicy był kiedyś niewielki obóz koncentracyjny, w którym znajdowała się szlifiernia diamentów. A tam gdzie pojawiają się błyszczące kamienie, pobudzają się żądze oraz mordercze zapędy. Historia i wątek kryminalny przemieszane ze sobą, tworzą barwną opowieść, której akcja toczy się w Jerozolimie, Amsterdanie i Polsce, współcześnie oraz w czasach II wojny światowej.
Historia

Dziewczęta z Auschwitz Sylwia Winnik - o Auschwitz czytałam już wiele różnych pozycji w wielu różnych formach. Przyznam jednak szczerze, że pomysł, na przeprowadzenie wywiadu z dwunastoma kobietami, które trafiły do obozu koncentracyjnego. To kompletnie dwanaście różnych historii kobiet, które miały to nieszczęście znaleźć się w obozie zagłady w różnych etapach swojego życia. Jedna z nich będąc dziewczynką, druga się tam urodziła, trzecia trafiła jako młoda dziewczyna. To, co łączy wszystkie to okrucieństwo, którego doświadczyły i które musiały oglądać każdego dnia. Poruszająca lektura.
Opowieść o kobietach z historią Polski w tle

Urok późnego lata t.1 i t 2 Agnieszka Janiszewska - ziemiański urok folwarku, tragedia, która kładzie się cieniem na losach Adrianny, Londyn i na koniec domek pod Trójmiastem. Tajemnice jednak ciągną się za główną bohaterką, wracają regularnie, a robi się coraz ciekawiej, kiedy wnuczka zaczyna grzebać w przeszłości babci. Jestem pod coraz większym wrażeniem umiejętności autorki opisywania relacji międzyludzkich oraz tworzenia atmosfery tajemnicy.

Kobieta w literaturze i trudne tematy

Twarz Grety Di Biase Magdalena Knedler - poruszająca opowieść o przemocy w rodzinie, o funkcjonowaniu z nerwicą, o walce samego ze sobą i korespondencji między dwojgiem całkiem obcych osób. Autorka wspiera się obrazami (dosłownie) wielu malarzy, ale to nie powinno przerażać czytelnika. Wręcz przeciwnie można się wciągnąć tak bardzo w opowieść, że zapomni się o swojej niechęci (lub ignorancji) do malarstwa. To jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w 2018 roku.
Wybór M. Natalia Nowak-LewandowskaWybór M opowiada przede wszystkim o kobiecie. O tym, jak może wyglądać życie po gwałcie, jak czuje się sama zgwałcona, jak reaguje na różne sytuacje i jak zachowują się ludzie dookoła.Wiele razy podczas czytania płakałam i modliłam się, aby to nigdy w życiu nie spotkało mnie, ani żadnej innej osoby. Niestety, rzeczywistość dookoła bywa okrutna. Lektura obowiązkowa dla kobiety i dla mężczyzny, ale nie na każde nerwy. 


Wszystko, co mamy Golnaz Hashemzadeh Bonde - Czy wszystko to, co gromadzimy przez całe życie jest tak ważne, jak nam się wydaje? W obliczu śmiertelnej choroby Nahid nagle zaczyna rozliczać się z przeszłością i próbuje odnaleźć w nowej rzeczywistości. Zgorzkniała, zła na siebie, córkę i byłego męża odgrywa się na wszystkich dookoła. Historia o tym, co w życiu naprawdę ważne. Erotyka

Karuzela Paulina Świst - Autorka powraca z nową serią. I muszę przyznać, że jest ona najlepsze w dorobku Pauliny Świst. Odpowiednio wyważone sceny seksu z kryminalną fabułą, której osią jest podatkowy przekręt dokonany przez kilkoro prawników. Rozrywka na jeden wieczór, ale jestem pewna, że niejednej kobiecie przypadnie do gustu.

Fantastyka

Droga królów, Słowa Światłości, Dawca Przysięgi t.1 Brandon Sanderson - mistrz ostatnich lat, moje odkrycie 2015 roku. Cudowna, wspaniała fantastyka i jeśli masz w rodzinie fana tego typu literatury, a jeszcze w swojej biblioteczce nie ma cyklu Archiwum burzowego światła, to będzie to idealny prezent. Jak klikniesz w każdy tytuł przeniesie cię do osobnych recenzji na temat poszczególnych tomów.
Pieśni dawnej Jonki Michał Kamiński - To propozycja polskiej fantastyki i to całkiem dobrej. Średniowieczne zamki, rycerze, walka o koronę, intrygi i romanse to doskonały wstęp do większej opowieści, w której miłość walczy z obowiązkiem, przyjaźń łamie konwenanse, a lojalność zdobywa się na polu walki. Przyjemna, intelektualna uczta w dziwnie znajomych, chociaż fikcyjnych krajobrazach, ze szczyptą pierwotnej magii. Nic tylko czytać!

Twierdza Magdalena PioruńskaAutorka zbudowała dość oryginalny świat, w którym połączyła ludzi i dinozaury. Dwie odległe od siebie historycznie istoty zaistniały w pustynnych realiach Afryki.Chociaż nie brakuje w niej okrucieństwa, brutalności i egoizmu, a to elementy wpisane w świat fantastyki dla dorosłych. Lektura bardzo dobra zarówno dla młodzieży, jak i dorosłego czytelnika. 

Sensacja

Ostatni worek cementu Mateusz Wieczorek - Zawiera chyba wszystkie elementy powieści sensacyjnej. Akcja toczy się szybko, jest strzelanie, pościgi, walka na ostre słowa (i puszki), sporo krwi, trochę przekleństw i duże pieniądze. Hazard – tego też nie zabrakło. Księża, mafiosi, szoferzy i homoseksualiści. Sami zobaczycie, że całość tworzy mocną mieszankę wybuchową. Tytuł w końcu nie wziął się z niczego. Do tego ironia, absurd i zabawa słowem. Dla tych, co cenią czarny humor i sensację to lektura idealna.
Obyczajówka dla tych bardziej wymagających

Hańba John Maxwell Coetzee - Można mówić co się chce, ale niektórzy autorzy stanowią klasę sami w sobie. Kiedy sięgasz po ich książki, wiesz, że to będzie uczta językowa i przyjemność dla duszy. Temat trudny, lekko kontrowersyjny - profesor oskarżony o molestowanie studentki. Co ciekawe, oskarżony nie zaprzecza, lecz przyznaje się do wszystkiego, co staje się początkiem zmian w jego życiu. Czy na lepsze? Jak to bywa, nie jest to jednoznaczne.
Nikt nie idzie Jakub Małecki - Nie mam porównania z poprzednimi powieściami Jakuba Małeckiego, na pewno jednak wiem, że jego styl zrobił na mnie wrażenie. Książka jest przygnębiająca i tak bardzo prawdziwa, że robi się czytelnikowi smutno, kiedy ją czyta. Pęd życia, poszukiwanie szczęścia, miłości, praca, studia, samotne macierzyństwo, niepełnosprawny chłopiec w ciele mężczyzny. Autor pozostawia niedosyt, ale jak ktoś lubi nieprzeciętną lekturę to ta książka się sprawdzi na prezent.Moje rekomendacje z poprzednich lat znajdziecie w poniższych wpisach:


Wpis bierze udział w akcji Wspólne blogowanie przy choince. Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie