Gruffalo – Julia Donaldson

Książka dla dzieci o potworze? Czy to nie strach czytać takie naszym pociechom? Lektura Gruffala na pewno nie jest straszna, a raczej zabawna i tak naprawdę główną bohaterką jest mała myszka, która chciała odpocząć w lesie, ale…


… spotkała Lisa, Sowę i Węża. A jak wiadomo te zwierzęta bardzo lubią małe myszki zjadać na śniadanie, obiad i kolację. Jednak sprytny gryzoń znalazł sposób na groźnych przeciwników – wymyślił jeszcze groźniejszego.
A co to za stwór, co straszliwe ma szpony

Oraz kły? I straszliwie ma pysk uzębiony?
I koślawe kolana, bardzo ostre pazury
Oraz pypcia na nosie sterczącego do góry?
Oczy pomarańczowe, jęzor czarny jak smoła,
Fioletowe zaś kolce rosną mu dookoła?To jest właśnie Gruffalo!  Czy dzieci się go boją? Gałganek po pierwszym czytaniu od razu stwierdził, że chce, aby mu przeczytać jeszcze raz. Bo ten stwór choć ogromny i brzydki przy sprytnej myszce zamienia się w potulnego zwierzaka.


Julia Donaldson i Axel Scheffler stworzyli opowieść o odwadze i sprycie. O tym, że nawet jeśli jest się małą istotą pośród większych drapieżników, to nie należy się bać. Trzeba wymyślić sposób, aby nie dać się zjeść czy zgnębić. Dla malucha wchodzącego w życie, w którym na jego drodze stoi wiele przeszkód, większych, złośliwych kolegów, to niezwykle ważna lekcja. Nie ma potrzeby stosować przemocy, czasami wystarczy przebiegły fortel, dzięki któremu będzie miało się spokój i nikt nie będzie np. zaczepiał na korytarzu.A do tego Gruffalo jest napisany rymowanym wierszem, co nadaje rytm i tempo podczas czytania, a dziecku łatwiej zapamiętać tekst, którego nie ma dużo. Całość zdobią piękne ilustracje Axela Schfflera. Jeśli przed pierwszym czytaniem miałam wątpliwości, czy ta książka spodoba się mojemu dziecku, tak teraz już nie mam. Weszła do kanonu wieczornych lektur na stałe. 


Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie