15 najlepszych książek 2019 roku

Nigdy nie jest za późno na podsumowanie czytelnicze,a teraz kiedy w czasie pandemii koronawirusa więcej czasu jesteśmy zmuszeni zostać w domu, wierzę, że Wam się to zestawienie przyda. Rok 2019 uważam za udany, wyrównany. Niewiele było książek, które rozczarowały. Nie pojawiła się żadna, która pozostawiła niesmak. Być może powodem jest dokładniejsza selekcja tytułów, po które sięgałam. W ten sposób uzbierałam aż 15 książek, które moim zdaniem były najlepsze w 2019 roku, wśród tych, które przeczytałam. Co nie jest równoznaczne z tym, że w danym roku miały premierę. Zabieram was w podróż po 15 najlepszych tytułach 2019 roku. Kolejność przypadkowa.Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2019
Gatunek: literatura obyczajowaFabuła

Akcja w powieści toczy się dwutorowo. Rozpoczynamy w 1947 roku spotkaniem z Lotte Seidemann-Aber w małym mieszkaniu we Wrocławiu, aby za chwilę na kartach jej pamiętnika przenieść się do Wiednia z 1915 roku. Kim tak naprawdę jest Charlotte? Co robiła w Wiedniu? I dlaczego jest we Wrocławiu? O tym przeczytacie w dwóch tomach Oceanu Odrzucenia – Córka jubilera i Klątwa wiecznego tułacza.

W skrócie

Książki Magdaleny Knedler działają na mnie jak magnes. Od czasu przeczytania Dziewczyny z daleka trudno mi się oprzeć każdej kolejnej i każda kolejna zaskakuje mnie swoją odmiennością, poziomem literackim i stopniem wrażliwości oraz umiejętności w opisywaniu relacji między kobietami. Wykorzystanie historii do stworzenia niezwykłych opowieści, język i subtelność zachwyca niejednokrotnie. Ocean odrzuconych to jedna z moich ulubionych powieści autorki, ale i wszystkie pozostałe to lektury, po które warto sięgnąć.Wydawnictwo: Mando
Rok wydania: 2019
Gatunek: literatura obyczajowa, obozowaFabuła

Znana autorka biografii ważnych kobiecych postaci historycznych znajduje na wycieraczce swojego mieszkania tajemniczy rękopis. Okazuje się, że to spisane wspomnienia czterech kobiet przebywających w obozie dla kobiet w Ravensbruck. Autorka próbuje odnaleźć osobę, która podrzuciła skoroszyty,a jednocześnie wydaje poruszające opowieści nie ingerując w ich treść. Magdalena Knedler prowadzi wydarzenia dwutorowo: w czasach współczesnych opisując bohaterkę i jej relacje z siostrą/matką oraz w trakcie pobytu kobiet w obozie.

W skrócie

Magdalena Knedler po raz kolejny udowodniła, że żaden temat nie jest jej straszny. A jeśli bierze na tapetę nawet tak popularny ostatnio jak obozy koncentracyjne, pracy z czasów II wojny światowej to robi to w jedyny, niepowtarzalny i naprawdę świetny sposób. Koncentruje się bowiem na relacjach i więzi między kobietami zarówno w czasach współczesnych, jak i tych w obozowych warunkach. Dostarcza wielowymiarowego spojrzenia na wydarzenia (kilkoro narratorów) budując postaci wyraziste. 


Wydawnictwo: SQN
Rok wydania: 2019
Gatunek: literatura obyczajowaFabuła

Mariusz Małecki, weteran wojenny, żołnierz na emeryturze odwiedza swoją siostrę Milenę. Czeka w pokoju dziecięcym na swojego siostrzeńca. W ostatniej jednak chwili ucieka przez okno, następnie przez płot przed spotkaniem z dziesięcioletnim Dawidem. Dlaczego? Kim tak tak naprawdę jest Mariusz? Co stało się na misji w Afganistanie?

W skrócie

Horyzont Jakuba Małeckiego to poruszająca i prawdziwa do szpiku kości opowieść. Dotyka problemu, którego społeczeństwo polskie zdaje się unikać: życie żołnierza, który powrócił z misji (na przykład w Afganistanie). Rzeczywistość okazuje się mniej kolorowa niż nam wszystkim się wydaje, a wycofanie i dziwne zachowania często uzasadnione są wspomnieniami i wydarzeniami, o których tak naprawdę nie chcielibyśmy wiedzieć jako cywile.

Zderzenie marzeń (tych o życiu po) wyjeżdżającego na pierwszą misję żołnierza z rzeczywistością bywa bardzo brutalne. A my, ludzie, którzy tego nie przeżyliśmy, nie jesteśmy w stanie tego zrozumieć. Uzasadnione zatem wydało mi się wybranie fragmentu książki „Nikt cię nie rozumie. Nie rozumieją ci, którzy wcześniej rozumieli” na tytuł. Dodatkowo mistrzowskie ukazanie subtelności codziennego życia sprawia, że lektura Horyzontu to ogromna przyjemność
Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 2019
Gatunek: obyczajowo-historyczna

Fabuła

Ona - aktorka pochodzenia gruzińskiego mieszkająca w Berlinie. On - wysoki rangą dostojnik i mocach i rekach sięgających niemal wszędzie. Ona szuka pracy, On rozliczenia z przeszłością na Kaukazie. Trzy osie czasowe wydarzeń: Czeczenia 1995, Moskwa 1995 i Berlin 2016. 

W skrócie

Wspaniała opowieść o wojnie, pokucie, wyrzutach sumienia. O bezwzględności, która w wirze wojennym wciąga wielu w swój zasięg. Życie emigranta, aktorki i żołnierza, który nie chce zostać wojskowym. O miłości, władzy, zdradzie i namiętnościach. Mocna, brutalna, prawdziwa i przesiąknięta smutkiem. Kaukaz i Berlin - miasta przeciwieństw, ucieczek, które łączą ludzi. Pięknie napisana i jak po Drugim życiu czułam lekki niedosyt, tak lektura Kotki i Generała dotknęła wielu czułych punktów wzbudzając zachwyt. Nino Haratischwili pokazała kunszt literacki, umiejętność niezwykłego opisywania tragedii i jej wpływu na losy ludzi. Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2019
Gatunek: obyczajowa

Fabuła

Felix mieszka z matką w Berlinie, troszczą się o siebie nawzajem, aż pewnego dnia jego matka oddala się coraz bardziej, znika dla świata zewnętrznego porzucając wszystkie przyziemne sprawy, nawet swojego syna. Ten jednak postanawia walczyć o nią do samego końca, nawet jesli czekają go poszukiwania sensu życia i daleka, niebezpieczna podróż do korzeni matki.

W skrócie

Eric Emmanuel Schmitt rozkochał mnie w swojej twórczości krótkimi formami, jak Oskar i Pani Róża, Zbrodnie małżeńskie, Pan Ibrahim i Koran. Małe formy, które niosą w sobie wiele rozważań nad tematami takimi jak wiara, tolerancja, miłość. Które można czytać na wielu płaszczyznach. Z tego właśnie cyklu jest Felix i niewidzialne źródło. Autor pokazuje do czego zdolne jest dziecko, kiedy kocha i jak my dorośli, często nie zdajemy sobie sprawy, że obarczamy swoimi problemami dzieci. Niesamowity, lekko nierealny klimat powieści, a fabuła osadzona w bardzo realnej rzeczywistości.Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Rok wydania: 2019

Gatunek: Retro kryminałFabuła

Wrzesień 1944.

Christian Abell jest zmuszony wrócić do Gdańska, z którego kilka lat wcześniej uciekł. Przed nim trudne wyzwanie w nieprzyjaznych warunkach, wrogości jawnie lub mniej okazywanej. Musi przeprowadzić podwójne dochodzenie. Jedno oficjalne - na prośbę kolegi z marynarki wojennej - morderstwo dwóch wysoko postawionych oficerów. Drugie – nieformalne, bardzo osobiste - odszukać porwaną córkę.

W skrócie

Na blogu Rudym spojrzeniem, w moich social mediach wielokrotnie wspominam o twóczości Krzysztofa Bochusa i zupełnie nie kryję faktu, że bardzo ją lubię. Szczególnie upodobałam sobie cykl retro kryminałów o Christanie Abellu, który uwielbiam od pierwszego tomu Czarny manuskrypt (o nim i o kolejnych Szkarłatna głębia, Martwy błękit i Miasto duchów przeczytacie pełne, osobne wpisy na blogu). Po książki tego autora sięgam niemal w ciemno. Dodatkowo szczęśliwie Miasto duchów jest w moim odczuciu najlepszą do tej pory książką Krzysztofa Bochusa, co sprawia, że cieszy mnie fakt, że na jego okładce znajduje się logo Rudym spojrzeniem.

Za co cenię? Za warsztat pisarski, za niesamowite i rzetelne tło historyczne w jego retro kryminałach. Za szacunek do czytelnika, uśmiech i miłe słowo. Za fabułę, która wciąga i intryguje oraz za przestrzenie, które człowiek ma ochotę po lekturze odwiedzić. Za budowanie atmosfery tajemnicy. Co tu dużo będę pisać. Czas, abyście się sami o tym przekonali.


Wydawnictwo: Filia
Rok wydania: 2019
Gatunek: obyczajowa
Fabuła


On porzucony przez matkę traci wzrok. Ona kaleka dziewczyna z sąsiedztwa. Dwie dusze, które połączyło wspólne bicie serca. Kilkadziesiąt lat później Julia Win mieszkająca w Stanach Zjednoczonych po zniknięciu ojca zaintrygowana odnalezionymi listami postanawia pojechać do Birmy w poszukiwaniu taty. Świat, który zastanie i historia, którą usłyszy wprawi ją w osłupienie i niejednokrotnie wywoła wewnętrzny sprzeciw.

W skrócie

Sztuka słyszenia bicia serca to opowieść o magicznej niemal miłości, która jest w stanie przetrwać lata i wielkie odległości. O poszukiwaniu samego siebie, odkrywaniu korzeni i własnej tożsamości. O próbie zrozumienia drugiego człowieka. Wzruszająca i opowiedziana w niezwykły sposób. Nie będę zaprzeczać, że osią jest miłości i to ona jest najważniejszym elementem, wokół ktorej toczy się fabuła. Jednak zachwyciła mnie formą i niebanalnym podejściem do tematu.Wydawnictwo: Vesper
Rok wydania: 2019
Gatunek: kryminał, thriller, horror


Fabuła

W małej wsi na Suwalszczyźnie odnalezione zostają dziwnie wyglądające zwłoki, krótko po tym dom, w którym się znajdują, rozpada się, grzebiąc zmarłych oraz ewentualne dowody zbrodni. Główny bohater zostaje odesłany do tej zabitej dechami dziury, gdzie zasięg telefoniczny znika, w ramach kary. Śledztwo jednak zaczyna niebezpiecznie go wciągać, a tajemnicza mieszkanka intrygującej wioski fascynować.

W skrócie

Jeśli do tej pory Artur Urbanowicz nie wywarł na Tobie tak ogromnego wrażenia i nie przestraszył Cię wystarczająco swoim Gałęzistym i Grzesznikiem, to kiedy sięgniesz po Inkuba jestem niemal pewna, że zmienisz swoje podejście do autora. Ponownie Artur Urbanowicz sięga do legend Suwalszczyzny, wraca do wierzeń Jaćwinów i wyciąga na światło dzienne ludzkie lęki, obawy i przesądy. Miesza świat zjawisk nadprzyrodzonych z rzeczywistościa bawiąc się swoimi bohaterami i czytelnikiem. 


Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Rok wydania: 2019
Gatunek: poradnik

Wydaje Ci się, że twoje dziecko jest bardziej nieśmiałe niż inne dzieci. Słyszysz od innych określenia: Jest nadwrażliwe? To zachęcam Cię do sięgnięcia po Wysoko wrażliwe dziecko Elaine Aaron a być może okaże się, że twoje dziecko jest wysoko wrażliwe. Na początku książki znajduje sie test, który pomoże ci sprawdzić, jaka jest szansa, że twój maluch (lub starszak) należy do tej grupy osób. Chętnie udostępnię wam te strony, abyście upewnili się, czy to książka dla was. Możecie te pytania znaleźć również na drugim zdjeciu w poście na Instagramie.

Wysoko wrażliwe dziecko pozwala zrozumieć dziecko, które przeżywa i analizuje otaczającą rzeczywistość dużo intensywniej niż rówieśnicy. Wskazuje, jak ułatwić mu funkcjonowanie w świecie, w którym wszelka wrażliwość odbierana jest jako słabość. Jak budować pewność siebie (jest często zaburzona)  nauczyć walki o swoje i wiary we własne możliwości. Lektura dla rodziców, nauczycieli, każdego, kto może mieć styczność z dziećmi wysoko wrażliwymi.


Wydawnictwo: Wydawnictwo W Drodze
Rok wydania: 2019
Gatunek: opowiadania

Tematem każdego opowiadania jest miłość i jej różne oblicza. Lekko poetycka, a jednak mocno osadzona w rzeczywistości książeczka, która zachwcyiła mnie niemal od pierwszego opowiadania. Wciągnęła w mrok i odcienie miłości, pociągnęła jakby sznurkiem przez kolejne historie, kolejne opowieści, które zawsze w pewnym sensie się, ze sobą łączą, ukazując zależności międzyludzkie. Cudowna, być może trochę smutna, ale prawdziwa. 


Wydawnictwo: Wydawnictwo Muza
Rok wydania: 2019
Gatunek: kryminał, thrillerFabuła

W hiszpańskim miasteczku Vittoria dochodzi do podwójnego morderstwa. Na miejsce zbrodni zostaje wezwany śledczy Unai López de Ayala, który specjalizuje się w profilowaniu. Ułożenie ciał, wybór miejsca oraz całokształt niepokojąco przypomina zbrodnie sprzed lat. Ale morderca został złapany i przebywa w więzieniu… Kto zabija?

W skrócie

Eva García Sáenz De Urturi zadebiutowała Ciszą białego miasta i muszę przyznać, że zdecydowanie jest to debiut mocny i warty polecenia. W tłumaczeniu Joanny Ostrowskiej czyta się go bardzo dobrze i szybko. Mi przeczytanie zajęło niecałe dwa dni i to nie tylko ze względu na ładną polszczyznę, ale również fabuła skonstruowana jest w  taki sposób, że im więcej stron było za mną, tym trudniej było mi się od niej oderwać. Wciągała fabułą, mrokiem spotęgowanym otaczającym krajobrazem i pogodą, tajemnicami i szaleństwem wiszącym w powietrzu. To zdecydowanie jeden z najlepszych kryminałów, które miałam okazję czytać.


Wydawnictwo: MAG
Rok wydania: 2019
Gatunek: fantastyka
Brandon Sanderson to moje odkrycie roku 2015 i chociaż przeczytałam kilka różnych jego książek, to cykl Archiwum Burzowego Światła jest dla mnie najlepszy! Od tego czasu w serii przeczytałam Drogę królów, Słowa światłości, Dawcę Przysięgi t.1, a rok 2019 zaczęłam z Dawcą przysięgi t.2. 

Świat, który tworzy tło, a wręcz często staje się bohaterem w Dawcy Przysięgi, to dla mnie absolutnie mistrzostwo. Być może nie jest tak jednoznacznie dookreślone, jak u J.R.R. Tolkiena, bliżej mu do tego z Gry o tron, ale moim zdaniem jest oryginalny. Na ile oczywiście w fantasy można jeszcze tworzyć całkowicie unikatowe światy, w których nie widać inspiracji innymi twórcami. Niemniej jest w nim tyle elementów, które przyciągają, że trudno mu się oprze. 

I postacie! Każda inna, każda zbudowana z najmniejszymi detalami, indywidualnymi cechami. Moim zdaniem Brandon Sanderson tworzy autentyczne osoby, nawet jeśli nie są one ludźmi. Nie buduje schematami, nie kreuje ich na podstawie przeciwieństw. To niezwykle rzadka umiejętność i za to bardzo cenię, cały cykl. 

Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 2019
Gatunek: non-fiction
Fabuła

Abd Allah przed 2014 rokiem był pszczelarzem, który prowadził interesy w Iraku i Syrii. Po tym roku, kiedy ISIS zaczęło terroryzować ludność Sindżaru (pustynny region Iraku) zaangażował się w ratowanie porwanych w niewolę kobiet. Jego telefon nie milknie, każdego dnia odbiera telefon, w którym ktoś prosi go o pomoc.

W skrócie

Islam to religia, która w świecie kontrolowanym przez ISIS, jest obowiązkowa. Ten, kto nie nawróci się na nią może liczyć na śmierć (mężczyźni) lub na niewolę (kobiety). Zostanie branką nie ma wiele wspólnego z przyjemnym życiem, jest codziennym gwałtem, wiąże się z przemocą i gnębieniem psychicznym. Kobietom w świecie islamu jest w normalnych warunkach bardzo trudno, a tym bardziej, kiedy zostają zniewolone. 

Abd dokonuje cudów, aby wyrwać te kobiety z rąk terrorystów i przywrócić do normalnego życia. Zetknięcie z inną kulturą, pozycja kobiety i heroiczne czyny pszczelarza zapewniają poruszającą lekturę, odkrywają odwagę i obnażają słabości ludzkie, a jednocześnie zmuszają do zastanowienia się nad różnicami kulturowymi oraz szacunkiem do drugiego człowieka.  


Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2019
Gatunek: thriller, horror
Fabuła

Pojawienie się tropu, który łączy się z przeszłością Ewy, sprawia, że ta jako niedoszła policjantka, postanawia drążyć temat i odnaleźć mężczyznę, który zamienił jej życie w koszmar. Do wspólnego śledztwa namawia Polę, młodą instruktorkę, z która dzieli podobne wspomnienia. Dokąd zaprowadzi je śledztwo? Kim jest Strach na Wróble? Dlaczego robi tak straszne rzeczy?

W skrócie

Adrian Bednarek i jego twórczość to moje odkrycie 2019 roku jeśli chodzi o literaturę odkrywającą przerażające strony człowieka, jego okrucieństwo, bezwzględność. Pierwszą książką był dla mnie Pasażer na gapę, którego polecam w zestawieniu 7 książek na jesienne wieczory 2019. Córeczki połknęłam podczas jazdy pociągiem z Krakowa do Gdańska (wracałam z Międzynarodowych Targów Książki, gdzie miałam okazję zamienić kilka słów z autorem) i całe szczęście, że jechałam wśród tłumu ludzi, ponieważ lektura wzbudza niepokój. 

Zresztą ogromnym atutem książek Adriana Bednarka, oprócz niesamowitych pomysłów na fabułę, jest budowanie atmosfery napięcia i poczucie nerwowości, niepewności, która rodzi się podczas czytania zarówno Córeczek jak i Pasażera na gapę.  


Wydawnictwo: Wydawnictwo Agora
Rok wydania: 2019
Gatunek: kryminał, sensacja
Fabuła

Wanda Kuryło jest dziewczyną, której ojciec kochał karabiny. Wywodził się z podkarpackich Łemków. Niezawodny, odważny, trudno go było zabić. Został zawodowym żołnierzem. Wzbudzał podziw córki i syna, którzy po rozpoczęciu II wojny światowej postanowili również służyć Polsce w oddziałach konspiracyjnych. Jak potoczą się ich losy? Jak wojenna zawierucha wpłynie na ich życie? I co ma wspólnego szachista Jerzy z Wandą?

W skrócie

Gambit Macieja Siembiedy łączy w sobie elementy historii oraz sensacyjnej akcji. Działalność konspiracyjna podczas II wojny światowej, konflikty interesów różnych wywiadów i Polska pod wpływem komunizmu. Osią wydarzeń jest Wanda Kuryło, potomkini podkarpackiego Łemka, która dostaje zadanie odnalezienia tajemniczego złoża ropy. Piękny język, fabuła, od której trudno się oderwać i porządna dawka wiedzy, czyli dużo przyjemności i sporo pożytku podczas lektury tej powieści. Ja bardzo sobie cenię takie książki, dlatego Gambit polecam gorąco.

Dajcie znać koniecznie w komentarzach, które książki Wam wpadły w oko. Która książka jest dla Was idealna na czas akcji #zostańwdomu ?

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie