16 wyjątkowych książek 2019 roku

Rok 2019 mogę określić jako stabilny. W pewnych obszarach moja aktywność jako blogerki książkowej spadła, w innych utrzymała się na podobnym poziomie, co w 2018, a w innych wzrosła. Zweryfikowałam swoje priorytety, przeanalizowałam czas, który poświęcam tej sferze swojego życia, jeszcze bardziej skrupulatnie wybierając lektury, które czytałam. 13 książek dla dorosłych i 3 dla dzieci objęłam patronatem, nie tylko dlatego, że są dobre, ale dlatego że uważam, że są wyjątkowe pod wieloma względami i moi czytelnicy powinni zwrócić na nie szczególną uwagę. Dlaczego? Przeczytajcie poniżej.

Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2019

Gatunek: fantastykaFabuła

Alkkenstan – nieumarły czarodziej i Nyteshad – nekromanta – zostają wyrzuceni przez portal w zupełnie nieznane im miejsce. A co gorsze zostają rozdzieleni. Pierwszy wpada do lochu wpływowego hrabiego-wampira. Drugi wprost pod widły rozwścieczonych wieśniaków, od których ratuje go bardzo atrakcyjna czarnowłosa kobieta. Który z nich znalazł się w lepszej sytuacji? Trudno stwierdzić, szczególnie, że piękna wybawicielka skrywa mroczną tajemnicę.

W skrócie

Czy to kolejna książka o wampirach? Tak. Ale wyjątkowa, ponieważ Maciek Jakubski, chociaż korzysta za całego dotychczasowego dorobku literackiego przy tworzeniu swoich bohaterów, dodaje jednak swoje poczucie humor, wyobraźnię, sprawne poruszanie się po steretotypach i obracanie nimi w różne strony sprawia, że trudno zapomnieć o tej książce. Jeśli lubicie fantastykę, powinniście mocno rozważyć lekturę Infamii.Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2019
Gatunek: literatura obyczajowaFabuła

Akcja w powieści toczy się dwutorowo. Rozpoczynamy w 1947 roku spotkaniem z Lotte Seidemann-Aber w małym mieszkaniu we Wrocławiu, aby za chwilę na kartach jej pamiętnika przenieść się do Wiednia z 1915 roku. Kim tak naprawdę jest Charlotte? Co robiła w Wiedniu? I dlaczego jest we Wrocławiu? O tym przeczytacie w dwóch tomach Oceanu Odrzucenia – Córka jubilera i Klątwa wiecznego tułacza.

W skrócie

Książki Magdaleny Knedler działają na mnie jak magnes. Od czasu przeczytnia Dziewczyny z daleka trudno mi się oprzeć każdej kolejnej i każda kolejna zaskakuje mnie swoją odmiennością, poziomem literackim i stopniem wrazliwości oraz umiejętności w opisywaniu relacji między kobietami. Wykorzystanie historii do stworzenia niezwykłych opowieści, język i subtelność zachwyca niejednokrotnie. Ocean odrzuconych to jedna z moich ulubionych powieści autorki, ale i wszystkie pozostałe to lektury, po które warto sięgnąć.Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2019

Gatunek: literatura obyczajowa


Fabuła

Blanka wraca do rodzinnego miasta po latach. Przypadek sprawia, że jest zmuszona podjąć pracę w liceum, do którego kiedyś chodziła. Rozwiedziona, z dwójką dzieci, które ciężko przechodzą adaptację w nowej szkole, nie ma ochoty na wspomnienia. Ale te wraz z wejściem w stare mury odżywają i nie będzie od nich ucieczki. Poza tym na drodze Blanki ponownie stają osoby, którym trudno spojrzeć w oczy…

W skrócie

Do pierwszej dylogii Agnieszki Janiszewskiej (Aleja Starych Topoli) podchodziłam jak do jeża., ponieważ wydawało mi się, że to nie jest literatura dla mnie. Od czasu do czasu staram się jednak sięgnać po inną literaturę niż przeważnie. Moją uwagę zwróciło też historyczne tło wydarzeń, co bardzo lubię i cenię w książkach. Powieść autorki zaskoczyla mnie. Najpierw zauroczyła mnie opisywana przestrzeń i czasy, potem fascynującym sposobem ukazywania relacji międzyludzkich i konsekwencji, jakie wynikają z podejmowanych przez bohaterów decyzji. Z każdą kolejną książką autorka jest w tym coraz lepsza, szykując dla czytelnika opowieści, które są realne i oferując dawkę wiedzy historycznej. 
Wydawnictwo: Novae Res

Rok wydania: 2019

Gatunek: fantastyka

Fabuła 

Królestwo Jonki po przejściach z pierwszego tomu wydaje się być stabilne. Jednak po wielu latach nieobecności król powraca do stolicy i zamierza w niej rządzić. Co na to możni kraju? Jak się w nowej sytuacji odnajdzie król i co zastanie po swoim powrocie do Jonki?

W skrócie

Nie będę ukrywać, że trzeba przeczytać tom pierwszy (Pieśni dawnej Jonki t.1), żeby wejść w fabułę tomu drugiego. Ale zdecydowanie warto poznać ten świat, w którym znajdziemy elementy do złudzenia przypominające miejsca, które być może są tuż obok nas (szczególnie na Pomorzu lub w Borach Tucholskich) oprawione w średniowieczną stylistystykę, czyli to co w fantasy lubię chyba najbardziej. Pieśni dawnej Jonki to niedoceniona powieść fantastyczna, o której za mało osób się dowiedziało do tej pory.
Wydawnictwo: Poczytne.pl

Rok wydania: 2019

Gatunek: felietony
Zadziwiające losy wyrazów to kulturalna rozrywka na wysokim poziomie. Łucja Brzozowska - dziennikarka, która publikowała felietony językowe w Magazynie Wileńskim w latach 2003-2011. Autorka przekonuje, że o języku polskim można pisać zabawnie, z ironią i humorem. Przy okazji z ogromną przyjemnością można poczytać o sytuacjach towarzyskich, kulturalnych na Litwie oraz o odbiorze zdarzeń w Polsce na wileńszczyźnie.Wydawnictwo: Replika

Rok wydania: 2019

Gatunek: obyczajowa
Fabuła


Małgorzata po śmierci męża zamieszkała z Janem i Agnieszka. Tragedia zamiast zbliżyć ją z synem i synową, odsuwa coraz bardziej od świata. Hannie i Rinke coraz trudniej się znaleźć wspólny język, chociaż głównie z tego powodu wyjechali do stolicy. A Kamil kompletnie nie może sobie znaleźć miejsca od czasu rozstania z partnerem. Losy ich wszystkich splatają na mroźnej Islandii. Czy z tych spotkań wyniknie coś dobrego?

W skrócie

To, co ujęło mnie w tej książce, to jej pełnokrwistość i realność. Jeśli bowiem wydaje się Wam, że życie wśród pięknych krajobrazów Islandii toczy się leniwie i spokojne, to autorka wyprowadzi Was z błędu. Codzienne problemy, trudne relacje międzyludzkie i kłopoty małżeńskie przytrafiają się również mieszkańcom tej wyspy. Sprawdźcie sami, jak poradzą sobie z nimi i z trudną pogodą. Wioletta Leśkow-Cyrulik zdecydowanie ich nie oszczędza, co sprawia, że dostajecie opowieść o miłości osadzoną w pięknych, ale często niesprzyjających okolicznościach i warunkach.
Wydawnictwo: Self-publishing

Rok wydania: 2019

Gatunek: Science-Fiction
Fabuła

Konrad wstaje jak co rano do pracy. Czuje wypalenie, nie pomagają również opary dziwnego snu z tajemniczym starszym panem w roli głównej… A potem kolejny sen. Tylko czy na pewno to sen?

W skrócie

To zakręcona fantastyka, w któej można znaleźć szalone pomysły oraz podstawowe pytanie: Co jest prawdziwe, a co jest iluzją? Zabawa wyobraźnią z elementami naukowymi. Przygoda, która zachwieje postrzeganie rzeczywistości. Przypomina sny, które bywają absurdalne, totalnie pokręcone i w których można się pogubić. Powieść z potencjałem, który warto odkryć.

Dostępna w SKLEP.Wydawnictwo: Replika

Rok wydania: 2019

Gatunek: obyczajowa/romansFabuła

Małgorzata na co dzień jest matką prześlicznych bliźniaków. Mieszka w luksusowym apartamencie tuż nad brzegiem morza w Gdyni Orłowo. Wszystko jednak ma swój koszt – praca, o której nie wspomina nikomu. Magnolia to tymczasem piękna kobieta w dojrzałym wieku. Tajemnicza właścicielka ekskluzywnej willi otoczonej wysokim murem, do której niewielu ma dostęp. Co łączy te dwie kobiety?

W skrócie

Dziewczyny z Ogrodu Rozkoszy to drugie wydanie debiutanckiej książki Ewy Formelli Lawenda. Porównując ją z kolejnymi powieściami autorki Listy do Duszki czy Muzyka dla Ilse wyraźnie widać, że to początek drogi pisarskiej pani Ewy. Jest jednak coś, co łączy je wszystkie: odwołanie się do historii opisywanego miejsca i czasów. Tym razem autorka zabiera czytelnika do Gdyni, aby przy okazji wzruszającej historii miłosnej i wykorzystując legendy o eksluzywnym domu publicznym krążące po mieście, pokazać trochę historii najmłodszej części.
Wydawnictwo: self-publishing

Rok wydania: 2019

Gatunek: Literatura dziecięcaFabuła

Ewika jest piękną córką bogatego kupca. Dodajmy, że jedyną, więc rozpieszczaną przez swojego ojca. Do jej ręki jest wielu kandydatów, lecz ona wśród nich przebiera. Wreszcie jej zainteresowanie wzbudza pewien młodzieniec… Kiedy dziewczyna rozmyśla o tym, jak go zdobyć, przylatuje do niej kruk i podpowiada, że jeśli będzie miała najpiękniejszą perłę, to na pewno zdobędzie miłość wybranka. Wysyła więc ojca na jej poszukiwanie.

W skrócie

Baśń o perle z okładką ze zdjęcia, to już drugie wydanie. Miałam okazję czytać pierwsze i jedyne czego mi wówczas brakowało to ilustracji, które moim zdaniem są niezwykle ważnym elementem książek dla dzieci. Doczekałam się takiej wersji, do tego miałam przyjemność objąć patronatem, ponieważ opowieść mnie już przy pierwszej styczności zachwyciła klasyczną niemal formą baśni i przekazem. Ilustracje uzupełniają opowiedzianą historię, która uzmysławia czytelnikowi (zarówno temu małemu, jak i dorosłemu), jak współczesny konsumpcjonizm wpływa na rozwój dziecka i jego postrzeganie świata.

Dostępna w SKLEP.

Wyprawa Endoasa Anna Gibasiewicz
Wydawnictwo: self-publishing
Rok wydania: 2019
Gatunek: Literatura dziecięca

Wyprawa Endoasa jest kontynuacją Baśni o perle, o której kilka słów możecie przeczytać wyżej. To piękna opowieść, mądra, jakich mało we współczesnym świecie. Chociaż ubrana niemal w klasyczną formę to porusza aktualne tematy i idealnie nadaje się do wspólnego czytania rodzica z dzieckiem od lat 6.

Dostępna w SKLEP.Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Rok wydania: 2019

Gatunek: Retro kryminałFabuła

Wrzesień 1944.

Christian Abell jest zmuszony wrócić do Gdańska, z którego kilka lat wcześniej uciekł. Przed nim trudne wyzwanie w nieprzyjaznych warunkach, wrogości jawnie lub mniej okazywanej. Musi przeprowadzić podwójne dochodzenie. Jedno oficjalne - na prośbę kolegi z marynarki wojennej - morderstwo dwóch wysoko postawionych oficerów. Drugie – nieformalne, bardzo osobiste - odszukać porwaną córkę.

W skrócie

Na blogu Rudym spojrzeniem, w moich social mediach wielokrotnie wspominam o twóczości Krzysztofa Bochusa i zupełnie nie kryję faktu, że bardzo ją lubię. Szczególnie upodobałam sobie cykl o Christanie Abellu, który uwielbiam od pierwszego tomu Czarny manuskrypt (o nim i o kolejnych Szkarłatna głębia, Martwy błękit i Miasto duchów przeczytacie pełne, osobne wpisy na blogu). Po książki tego autora sięgam niemal w ciemno. Dodatkowo szczęśliwie Miasto duchów jest w moim odczuciu najlepszą do tej pory książką Krzysztofa Bochusa, co sprawia, że cieszy mnie fakt, że na jego okładce znajduje się logo Rudym spojrzeniem.

Za co cenię? Za warsztat pisarski, za niesamowite i rzetelne tło historyczne w jego retro kryminałach. Za szacunek do czytelnika, uśmiech i miłe słowo. Za fabułę, która wciąga i intryguje oraz za przestrzenie, które człowiek ma ochotę po lekturze odwiedzić. Za budowanie atmosfery tajemnicy. Co tu dużo będę pisać. Czas, abyście się sami o tym przekonali.Wydawnictwo: self-publishing
Rok wydania: 2019
Gatunek: obyczajowa, młodzieżowa


Fabuła


Paweł ma doskonałą pamięć i świetną dziewczynę. Jednak, kiedy zostaje potrącony przez samochód coś się zmienia. Ogarnia go niepokój i dręczą złe sny, które do złudzenia przypominają rzeczywistość. To w nich pojawia się Kaśka. Jej obecność powoduje wyrzuty sumienia chłopaka, bo już sam nie jest pewien czy wszystko nie wydarzyło się naprawdę. Natomiast podczas pobytu w szpitalu poznaje pana Zbyszka. Czy dziewczyna ze snów faktycznie istnieje? Czy współlokator szpitalnego pokoju pomoże rozwiązać tę zagadkę?

W skrócie


Czym ujęła mnie ta książka? Pomysłem na zakręconą fabułę, ale jednocześnie mocno przemyślaną. Za umiejętne wykorzystanie zabiegu balansowania na granicy jawy i snu, który wprowadza tajemniczość  i trochę magii w świat przedstawiony - a ten oparty jest na realności i umieszczony we współczesności. I za zaskoczenie, które puentuje całość. Lektura dla młodzieży i dorosłych. 

Dostępna w SKLEP.
Wydawnictwo: self-publishing
Rok wydania: 2019
Gatunek: literatura dziecięcaFabuła


Duży Błysk wraz ze swoim bratem Małym Błyskiem biegają po dnie bardzo ciemnego oceanu i bawią się w berka. Uwielbiają się ganiać, uciekać. Lekko świecą, więc widać ich tylko jak jest ciemno. Kiedy przypadkowo się zderzają, powstaje wielka świetlista kula...

W skrócie

Prosta forma, przepiękne ilustracje i wiedza o kosmosie przekaza w zaskakujący i dostosowany do młodego wieku sposób. Można ją czytać razem z trzylatkiem, jak i siedmiolatkiem. Trudno też nie polubić Małego Blysku i Dużego Blysku, weseli i żywi bohaterowie, którym w głowie tylko zabawa - jak dzieciom. A przy okazji zaabawy spora dawka wiedzy. 

Dostępna w SKLEP.

Czytaliście którąś z nich? Jeśli nie to zachęcam, myślę, że jest tu tak różnorodny zbiór, że niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Każda jedyna w swoim rodzaju, każda mnie urzekła na swój sposób. Dajcie znać, po którą sięgniecie.

Książki pod patronatem Rudym spojrzeniem


Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie